"Amerykańska choroba" to rozważania wybitnego historyka i eseisty nad tym, czym w obecnych czasach jest wolność jednostki. Czy opieka zdrowotna powinna być prawem każdego człowieka?
Wolność. To słowo w amerykańskiej przestrzeni publicznej (w kongresie, w sądach, w mediach, w publicystyce) odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Co więcej, bierze się to z faktu, że każdy Amerykanin gorąco wierzy w to, że jest człowiekiem wolnym i ma prawo swojej wolności bronić. Stąd choćby kolejne poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Tymczasem okazuje się, że wystarczy przykuć człowieka do szpitalnego łóżka, podłączyć mu kilka rurek w różne części ciała, aby cały ten mozolnie wzniesiony gmach runął niczym domek z kart. W takiej właśnie sytuacji znalazł się Timothy Snyder, wybitny historyk i eseista.
"Amerykańska choroba. Szpitalne zapiski o wolności" to bodaj najbardziej osobista książka, jaką Timothy Snyder kiedykolwiek napisał. Jest wynikiem doświadczenia chwili, kiedy sam znalazł się na granicy życia i śmierci. Jest pisana z perspektywy człowieka, którego życie nagle zaczęło składać się z samych ograniczeń. Co dzieje się z naszą wolnością, gdy stajemy się pacjentami: gdy zostajemy przykuci do łóżka i uzależnieni od dobrej woli innych ludzi? Czy w sytuacji, kiedy pozbawieni jesteśmy swobody działania i odseparowani od naszych bliskich, ma znaczenie nasz status społeczny i stan konta? Okazuje się, że owszem, ma!
Fragment książki
…leżąc na wznak w szpitalnym łóżku z rurkami wychodzącymi z ramion i klatki piersiowej, nie byłem w stanie zacisnąć pięści, ale wyobrażałem sobie, że je zaciskam. Nie mogłem unieść się na łóżku, (…) ale widziałem siebie, jak to robię. Byłem kolejnym pacjentem na kolejnym oddziale szpitalnym, kolejnym zestawem niewydolnych organów, kolejnym nosicielem zakażonej krwi. Jednak nie czułem się tak. Czułem się (…) wściekły.
O autorze
Timothy Snyder to amerykański historyk, który specjalizuje się w dziejach Europy Środkowowschodniej. Doktorat uzyskał w Oksfordzie. Obecnie jest profesorem na Uniwersytecie Yale. W swym dorobku ma wiele publikacji historycznych, zarówno naukowych, jak i popularnonaukowych. Osiągają one niezwykle wysokie nakłady zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na wielu innych rynkach wydawniczych. Do najbardziej znanych należą: "Czarna ziemia: Holokaust jako ostrzeżenie", "Czerwony książę", "O tyranii: Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku" oraz "Tajna wojna: Henryk Józewski i polsko-sowiecka rozgrywka o Ukrainę".
Na kartach "Amerykańskiej choroby" autor pochyla się nad znaczeniem jednego z najważniejszych słów w ludzkim, kulturowym i społecznym leksykonie: nad znaczeniem słowa "wolność."