Arcydzieło dramaturgii światowej o niesłabnącej popularności. Tragedia władzy, ostatnia z cyklu trzech tragedii tebańskich.
"Antygona" Sofoklesa to idealna lektura dla uczniów szkoły średniej i wszystkich miłośników literatury antycznej.
"Antygona" oparta jest na mitach o tebańskim rodzie Labdakidów. Główna bohaterka dramatu, tytułowa Antygona, jest córką króla Edypa i Jokasty, a pochodzi z objętego klątwą rodu Labdakidów. Rzecz rozgrywa się w Tebach, przed pałacem królewskim, a cała tragedia trwa zaledwie 24 godziny.
Władzę nad Tebami sprawuje Kreon, wuj poległych w bratobójczej walce Polinika i Eteoklesa oraz ich sióstr: Antygony i Ismeny. Gdy zmarł Edyp, bracia podzielili się władzą, jednakże Eteokles nie chciał dotrzymać warunków umowy i przekazać po roku rządów bratu. Ten więc sprowadził obce wojska, chcąc odzyskać tron. W walce o władzę śmierć ponieśli obaj bracia, a teraz powinni oni zostać pochowani. Kreon uznaje jednak Polinika za zdrajcę i zakazuje grzebania jego zwłok, jednocześnie wyprawiając Eteoklesowi uroczysty pogrzeb.
Antygona nie potrafi pogodzić się z takim obrotem spraw i postanawia wbrew zakazowi pochować zwłoki drugiego z braci. Chce bowiem wypełnić prawo boskie, które nakazuje grzebanie zmarłych. Za swoje nieposłuszeństwo zostaje skazana na śmierć przez apodyktycznego władcę. Na wieść o tym samobójstwo popełnia narzeczony Antygony Hajmon, syn Kreona, później życie odbiera sobie także żona Kreona, Eurydyka.
O autorze
Sofokles to żyjący w V wieku p.n.e. największy, obok Ajschylosa i Eurypidesa, tragik starożytnej Grecji. Był również politykiem, dowódcą wojskowym i kapłanem. Przypisuje mu się autorstwo ponad 120 sztuk, z których zachowało się jedynie siedem: "Ajas", "Antygona", "Król Edyp", "Elektra", "Filoktet", "Trachinki" (znane także jako "Kobiety z Trachis") oraz "Edyp w Kolonie".