Publikacja "Ballady i romanse" to dzieła wybrane, zawiera najważniejsze z ballad Adama Mickiewicza, wydanych po raz pierwszy w 1822 roku.
W oryginalnym zbiorze "Ballad i romansów" znalazło się aż 14 utworów, do niniejszej edycji wydawca wybrał jednak tylko najpopularniejsze z nich, najczęściej omawiane na lekcjach języka polskiego.
W tomie znalazła się m.in. słynna "Romantyczność", uważana za literacki manifest romantyzmu w Polsce. Ballada ta oparta została na historii miłości oszalałej z tęsknoty Karusi do zmarłego Jasieńka. Obok niej w publikacji zamieszczono balladę "To lubię", w której nie brak zjawisk nadprzyrodzonych - w nieco przerażającej scenerii, wraz z nastaniem północy pojawiają się zmarli, a zwierzęta przemawiają ludzkim głosem. W utworze tym zaakcentowany zostaje motyw dusz w czyśćcu cierpiących. Do świata nadprzyrodzonego sięga także kolejna obecna w zbiorze ballada, niezwykle humorystyczna historia zatytułowana "Pani Twardowska". Nawiązuje ona do popularnej legendy o panu Twardowskim, który podpisał cyrograf z diabłem. Gdy biesiaduje w karczmie "Rzym", zjawia się Mefistofeles, który chce sfinalizować zawarty wcześniej pakt. Twardowski jednakże żąda spełnienia trzech życzeń, a gdy jednym z nich jest zastąpienie go na rok w roli męża, czart ucieka przez dziurkę od klucza.
Niniejsze wydanie "Ballad i romansów" jest przyjazne uczniom szkół podstawowych, którym przyjdzie zapoznać się z twórczością Adama Mickiewicza w ramach lekcji języka polskiego. Zawiera ono, prócz tekstu lektury, biogram pisarza, jak również najważniejsze informacje dotyczące dzieła, które z pewnością przydadzą się podczas opracowywania lektury na zajęcia. Ponadto na końcu publikacji zamieszczono słowniczek trudniejszych wyrazów.
O autorze
Adam Mickiewicz to żyjący w latach 1798-1855 polski poeta romantyczny, publicysta, tłumacz i nauczyciel akademicki, zaliczany do grona polskich wieszczów narodowych. Debiutował na łamach "Tygodnika Wileńskiego" utworem "Zima miejska". Do najważniejszych jego dzieł należą: "Ballady i romanse", "Dziady", "Konrad Wallenrod" oraz "Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie".