"Biały kruk" to jedna z najgłośniejszych powieści Andrzeja Stasiuka. Męska proza o mężczyznach i dla mężczyzn. Kilku przyjaciół z dzieciństwa postanawia udać się razem na wyprawę w nieznane. Rozpoczyna to ciąg zaskakujących wypadków...
Znają się od wielu lat. To pięciu kolegów z podwórka. Niegdyś zżyci ze sobą, dziś każdy poszedł w swoją stronę. Postanawiają jednak spotkać się i wyruszyć razem na wyprawę w nieznane. Zagłębiają się w opuszczone, górskie szlaki. Wszyscy są rozczarowani dorosłością, szarością życia, monotonią... Szukają razem tego czegoś. Tego, za czym gonili będąc dziećmi. Z godziny na godzinę rośnie jednak między nimi napięcie, które doprowadza do tragedii.
Z ogromną przyjemnością przedstawiamy naszym Czytelnikom ósme wydanie tej znakomitej powieści. Warto przypomnieć, że to właśnie za nią Andrzej Stasiuk otrzymał nagrodę Fundacji Kultury w roku 1994, a rok później nagrodę Fundacji im. Kościelskich. To bezprecedensowa opowieść o przyjaźni i przemijaniu. Niezwykle przejmująca, niezwykle uniwersalna (choć typowo męska), a przy tym napisana z właściwym autorowi wyczuciem smaku i ogromnym, literackim talentem. Gdyby dodać do niej trochę sentymentalizmu i happy end, byłby z tego amerykański wyciskacz łez. Tak przynajmniej mówi sam autor. "Mam takie poczucie, że rzeczy sensowne w sztuce balansują na pograniczu kiczu. Utrzymać się na tej krawędzi to cała tajemnica" - mówi dalej Andrzej Stasiuk. I trzeba przyznać, że ma absolutną rację. Na szczęście "Biały kruk" w żadnym fragmencie granicy tej nie przekracza pozostając od początku do końca znakomitą powieścią.
O autorze
Andrzej Stasiuk przyszedł na świat w Warszawie, 25 września 1960 roku. To prozaik, poeta, publicysta i wydawca. Pisze również sztuki teatralne. Inne ważne dzieła tego znakomitego autora to: "Mury Hebronu", "Wiersze miłosne i nie", oraz "Opowieści galicyjskie". Na motywach "Opowieści galicyjskich" powstał film "Wino truskawkowe" w reżyserii Dariusza Jabłońskiego.