Książka, która w niezwykle obrazowy sposób przedstawia życie polskich chłopek. Zobacz, jak wiele musiały poświęcić, by kolejne pokolenia mogły żyć dostatnio i nie liczyć każdej wydanej złotówki.
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach" to publikacja stanowiąca reportaż na temat życia wiejskich kobiet. Współczesny czytelnik może dzięki niemu zrozumieć, jak wiodło się jego babkom i prababkom oraz z jakimi problemami musiały się mierzyć.
Książka przedstawia odbiorcy pracujące w pocie czoła gospodynie wiejskie, mamki, folwarczne wyrobnice, a także dziewczyny zatrudniające się w bogatszych gospodarstwach. Jak wynika z poszczególnych opowieści, ich największymi marzeniami były łóżka, wygodne buty czy edukacja. Każdej też zależało na posagu i dobrym wyjściu za mąż. Czytelnik zobaczy też, jak ogromnych wysiłków musiały dokonywać, by zapewnić wyżywienie całej swojej rodzinie. W publikacji pokazane zostają więc kobiety nieszanowane i wykorzystywane przez mężczyzn, nie tylko mężów, ale i ojców. Pomijane, podobnie jak ich potrzeby, dlatego też często niepotrafiące pisać ani czytać.
Opinie o książce
Joanna Kuciel-Frydryszak mówi prawdę. Opisuje historię wsi biedą i głodem naszych babek i rozrywa nam serca. Wstrząsająca historia polskich kobiet. Moja babka była jedną z nich.
Izabela Kuna
Ta książka powinna być lekturą obowiązkową. Nie zrozumie nikt współczesnej Polski, społecznych napięć i historii własnej rodziny bez zrozumienia tego, co Joanna Kuciel-Frydryszak opisała w Chłopkach. Tej mieszaniny krzywdy od kołyski i heroizmu aż po grób. Wstrząsający obraz nieludzkiej męki codziennego życia, poniewierki, biedy, upokorzenia naszych babek i prababek. Na zegarze historii to przecież było wczoraj, dlatego siedzi w nas tyle demonów i buntu…
Joanna Kos-Krauze
Osoby, których życie stanowiło tło dla historii powszechnie uważanych za istotniejsze, wreszcie stają na pierwszym planie. Wspaniała i poruszająca książka.
Kacper Pobłocki, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, autor książki Chamstwo
O autorce
Joanna Kuciel-Frydryszak jest urodzoną we Wrocławiu polską dziennikarką i pisarką. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Wśród jej książek znalazły się: "Słonimski. Heretyk na ambonie", "Służące do wszystkiego", "Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakiewiczównie", za którą otrzymała Nagrodę im. Józefa Łukaszewicza 2018 za najlepszą książkę o Poznaniu.