"Cukierku, ty łobuzie!" to pierwsza część przezabawnych opowieści o perypetiach kota Cukierka i jego rodziny. Od 2017 roku lektura w klasach I-III szkoły podstawowej.
Do domu małego chłopca, Marcela, trafia pewnego razu słodkie, ciepłe i bardzo futrzaste stworzenie. No przynajmniej takie jest na pierwszy rzut oka i dlatego też otrzymuje imię Cukierek. Jednak ten z pozoru niewinny, koci kłębuszek rozwija się i pręży swoje gibkie ciałko do pierwszego skoku. Wysuwa do przodu ciekawskie, kocie wąsy, nastawia czujne uszka i mocno staje na czterech łapach zaopatrzonych w bardzo ostre pazurki. Ten kociak to prawdziwy łobuz, co wkrótce pokazuje wszystkim członkom rodziny Marcela.
Wszystko jest dla niego nowe i nieznane. Dom ma wiele zakamarków, a każdy zwykły sprzęt domowy to dla małego kotka wspaniałe miejsce do zabawy. Spotkamy zatem Cukierka walczącego ze szczotką, rozrywającego maminy sweterek na strzępy lub huśtającego się na samym czubku choinki. Co więcej? Przekonajcie się sami!
Ta książka z pewnością zdoła rozbawić i zaciekawić niejednego młodego czytelnika. Być może wielu spośród nich też zapragnie mieć w domu kota, o ile jeszcze go nie ma. Prawdę mówiąc, żadnemu rodzicowi nie życzymy tego, by stał się właścicielem Cukierka, choć przyznać trzeba, że o jego niesamowitych przygodach czyta się wspaniale! To małe, pręgowane stworzenie potrafi stać się prawdziwym utrapieniem. Ma jednak głowę pełną coraz to nowych pomysłów, które z chęcią wprowadza w życie. Najlepsze zaś jest to, że to dopiero początek przygody z Cukierkiem!
Oto pierwsza część opowiadań o niezwykłych przygodach kota Cukierka. Zostały one pięknie zilustrowane przez Dariusza Wanata, a ich autorem jest Waldemar Cichoń. Z pewnością niejedno dziecko i niejeden dorosły śmiać się będą do łez, czytając książki o Cukierku. Na serię składają się następujące tomy:
- "Cukierku, ty łobuzie!",
- "Jak się masz, Cukierku?",
- "Nie martw się, Cukierku!",
- "Popraw się, Cukierku!",
- "Gdzie jesteś, Cukierku?",
- "Dziękuję Ci, Cukierku!",
- "Co słychać, Cukierku?",
- "Dasz radę, Cukierku!",
- "Masz rację, Cukierku!",
- "Trzymaj się, Cukierku!".