"Czyja jest Bośnia" to reportaż pióra byłego ambasadora RP w Sarajewie. Opowieść o wojnach w tzw. "bałkańskim kotle" i ich skutkach widocznych do dziś.
Ten bałkański kraj ma na mapie kształt serca. Zamieszkują go trzy narody: Boszniacy (muzułmanie), Serbowie (prawosławni) i Chorwaci (katolicy). To jedyny kraj w Europie, a pewnie i na świecie, gdzie kościół od meczetu dzieli często jedynie szerokość wąskiej uliczki. To jedyne w Europie państwo federacyjne mające aż trzech prezydentów. Mowa oczywiście o Bośni i Hercegowinie, w której Andrzej Krawczyk przez pięć lat pełnił funkcję polskiego ambasadora.
Od krwawej wojny, która położyła kres istnienia Jugosławii, mija trzydzieści lat. A jednak ślady walk i cierpienia widać tu niemal na każdym kroku. Ściany podziurawione kulami, ruiny domów, tablice ostrzegające przed terenem zabudowanym... Najbardziej wymowne są jednak oczy mieszkańców Bośni i Hercegowiny. Tutaj wszystko jest bardziej:góry i ludzie, i Bóg, i wojna. Tak właśnie zwykli mawiać.
"Czyja jest Bośnia?" mówi o wielkiej historii, o najważniejszych, mających wpływ na losy tego kraju wydarzeniach geopolitycznych, o decyzjach i wyborach możnych tego świata, ale bynajmniej nie tylko. Skupia się też na zwykłych ludziach, którzy owe decyzje i wybory odczuli na własnej skórze. A przy tym czytając książkę Andrzeja Krawczyka nie raz i nie dwa razy ma się wrażenie, że historia bardzo często lubi się powtarzać.
O autorze
Andrzej Krawczyk jest historykiem i dyplomatą. O tym, że był ambasadorem RP w Sarajewie, wspomnieliśmy już wyżej. Na jego książkę złożyły się jednak nie tylko osobiste doświadczenia z pobytu w bośniackiej stolicy. To także wynik wieloletnich studiów nad historią bałkanów, w szczególności zaś konfliktów zbrojnych na tle etnicznym po rozpadzie Jugosławii. To pozycja obowiązkowa dla każdego, kto pragnie zrozumieć Bałkany i zamieszkujących tę część Europy ludzi.