Dom po drugiej stronie lustra to nie tylko oczywiste nawiązanie do słynnej Alicji w Krainie Czarów. Autorką powieści jest Vanessa Tait, prawnuczka pierwowzoru Alicji, czyli Alice Liddell, dla której Lewis Carroll napisał słynną powieść. W głównej roli występuje tu jednak nie Alicja, a Maria – typowa kobieta schyłku epoki wiktoriańskiej, która hołduje kodeksowi moralnemu, nie ma wielkich wymagań wobec świata, a praca nie przynosi jej satysfakcji.
Maria ma 28 lat i choć uchodzi za starą pannę, bardzo pragnie wyjść jeszcze za mąż. Życie tej prostej, niezbyt sympatycznej i nudnej guwernantki, która nie przepada za dziećmi, nabiera kolorów, kiedy podejmie pracę u nader dziwacznej rodziny dziekana Liddella. Jego elegancka, wesoła żona, osobliwy wielebny Dodgson i trzy dziewczynki – Ina, Edyta i Alicja Liddell przewrócą jej życie do góry nogami. Nagle kobieta trafia do świata wyższych sfer, o którym do tej pory mogła usłyszeć jedynie od plotkujących sąsiadek swojej matki.
Guwernantka kompletnie nie rozumie tego świata. To, co widzi, jest dla niej niepojęte. Nawet jeśli chciałaby stać się taka jak jej pracodawcy, doskonale zdaje sobie sprawę, że niełatwo będzie jej odmienić własne, pełne konwenansów i dewocyjnej religijności, życie.
Książka ukazuje się w 150-rocznicę wydania „Alicji w Krainie Czarów”.
Kontrowersyjna historia powstania "Alicji w krainie czarów" okazała się fascynującą opowieścią o skrywanych uczuciach, zazdrości i ambicji. Lektura obowiązkowa!
Paulina Surniak, www.miastoksiazek.blox.pl
Lewis Carroll byłby dumny – prawnuczka jego ukochanej Alicji napisała książkę, stanowiącą klucz do Krainy Czarów.
Tym razem po drugiej stronie lustra znajdujemy prawdziwy dom, w którym Lewis Carroll poznaje i adoruje Alicję – bohaterkę jego nieśmiertelnej książki.
Lustro to granica naszej racjonalności – zakochana w pisarzu guwernantka Alicji jego opisuje fascynację dziewczynką, dla której Lewis Carroll stworzył Krainę Czarów.
Daniel Wyszogrodzki