"Drzewo do samego nieba" to książka skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży, pełna moralnych przekazów i nauk dotyczących życia. Tytułowe drzewo stanowi punkt spotkań i debat na temat otoczenia.
Dzieci lubią mieć miejsca przeznaczone tylko dla nich samych. Takie, do których dorośli zazwyczaj nie mają dostępu, jednak z ukrycia można podglądać ich postępowania i działania. W książce "Drzewo do samego nieba" Marii Terlikowskiej taką funkcję pełniło drzewo, stojące między zamieszkiwanymi kamienicami.
Historia przeznaczona jest dla młodych Czytelników, pełna ciepła i poezji pozwala na poznanie wartości moralnych i zasad, które funkcjonują w społeczeństwie. Brzydkie kamienice i jeszcze brzydsze podwórko nie przyciągało żadnego z dzieci. Nie było tam nic do robienia, na dodatek zazwyczaj nie wolno się było oddalać w ciekawsze miejsca. Zupełnie inaczej sprawa wyglądała z dostojnym i wysokim drzewem, znajdującym się między budynkami. Miejscowi chłopcy od razu sobie je upodobali i ochrzcili na oficjalne miejsce wszelkich spotkań. Od tej chwili dzień w dzień, kiedy tylko mieli na to wolną chwilę po szkole, z uwielbieniem wchodzili na coraz to wyższe gałęzie, aby przesiadywać na nich. Tam zaczynały się długie rozmowy i obserwacje sąsiadów.
Chłopcy poznali wszystkich, którzy zamieszkiwali okolice, a co więcej, zdobyli spore grono przyjaciół, nie tylko w swoim wieku. Po raz pierwszy zetknęli się z trudnymi problemami, jak na przykład samotna starsza pani, która podczas wojny straciła swoje dzieci i teraz stara się jak najlepiej dbać o inne. Ich rozmowy i rozważania zainteresują każdego młodego Czytelnika, szczególnie dzięki prostocie w przekazie. Rzeczy skomplikowane zostają przetłumaczone na odpowiednie dla najmłodszych i przez to mogą znacznie lepiej do nich trafić. W książce nastaje jednak moment, gdy stare kamienice zostają przeznaczone do rozbiórki, a drzewo skazane na ścięcie. Oczywiście nikt się na to nie chce zgodzić i wszyscy wspólnymi siłami starają się ocalić niezaprzeczalny atrybut miejscowych dzieci. Tylko czy taka walka ma jeszcze sens?
"Drzewo do samego nieba" to wciągająca opowieść o dorastaniu, dostrzeganiu zależności w świecie i tym, jak ważne są przyjaźń i lojalność. Walka o to, na czym najbardziej nam zależy nigdy nie jest pozbawiona sensu, dlatego nigdy nie powinniśmy się poddawać. Tak też postępują dzieci, wychodząc ze swoimi rodzicami naprzeciw tym, którzy chcą pozbawić ich pamiątkowego drzewa. Wysoka wartość etyczna “Drzewa do samego nieba” sprawiła, że książka znajduje się na liście lektur dla szkoły podstawowej.
O autorce
Maria Terlikowska urodziła się w 1920 roku, a zmarła w 1990 roku. Była polską pisarką dziecięcą, poetką, scenarzystką filmową i autorką licznych słuchowisk radiowych i audycji telewizyjnych. Zadebiutowała w 1950 roku. Pisała wiele piosenek dla dzieci.