Życie nastolatka to nie bułka z masłem. Trafiasz na przykład do nowej szkoły, a tam na korytarzach zupełnie mali, niedojrzali chłopcy mijają się z wyrośniętymi osiłkami, którzy pewnie muszą się już golić. Chcąc przetrwać w takim otoczeniu potrzeba nie lada sprytu.
Wie o tym doskonale Greg Heffley, który na szczęście radzi sobie całkiem nieźle i to nie tylko w szkole. Swoje przeżycia opisuje w tym oto dzienniku. Otrzymał go od mamy. W sumie był to pamiętnik, lecz że pamiętnik wstyd pisać facetowi, postanowił prowadzić dziennik. Wie przecież, że kiedy stanie się sławny, nie jeden fan będzie chciał go przeczytać.
To wspaniale napisana, niezwykle lekka i humorystyczna opowieść dla dzieci i młodzieży. Spotykamy w niej nastoletniego Grega, który musi jakoś odnaleźć się w warunkach nowej szkoły. Jest zarozumiały, cwany i trochę naiwny. Swą nieprzeciętną inteligencję wykorzystuje niekiedy do bardzo niecnych celów. Czy mu się to opłaci? Przekonajcie się sami. Jedno jest jednak pewne. Czeka Was wyśmienita zabawa!
Jeff Kinney napisał już jedenaście części cyklu "Dziennik cwaniaczka". Ważnym elementem tych utworów są także ilustracje. Nie stanowią jedynie sposobu na zobrazowanie treści. Często uzupełniają i wzbogacają kontekst humorystyczny. Na cykl składają się następujące powieści:
- Dziennik cwaniaczka;
- Rodrick rządzi;
- Szczyt wszystkiego;
- Ubaw po pachy;
- Przykra prawda;
- Biała gorączka;
- Trzeci do pary;
- Zezowate szczęście;
- Droga przez mękę;
- Stara bieda;
- Ryzyk-fizyk.
Niewiele jest w literaturze młodzieżowej tak udanych serii jak ta. Specyficzny humor, niezwykła lekkość pióra autora sprawiają, że kolejne tomy pochłania się jednym tchem. Z resztą nie są to opowieści długie. Być może niejednemu z naszych Czytelników przyjdzie w tym miejscu na myśl choćby "Bolesne dojrzewanie Adriana Mole'a" autorstwa Sue Townsend. Innym zarówno "Dziennik cwaniaczka", jak i serię o Adrianie Mole'u serdecznie polecamy!