Your cart
W koszyku nie ma jeszcze produktów
Jeżeli lubisz książki oparte na faktach historycznych i zastanawiasz się, jak wyglądało życie młodej żydówki podczas okupacji, to koniecznie przeczytaj książkę "Dziewczyna". To wspaniała powieść pełna emocji, niesamowitych sytuacji oraz wszechobecnego strachu i walki o przetrwanie.
"Dziewczyna" jest kontynuacją zapisków historii dziewczyny z pierwszej książki Alony Frankel. Książka była skierowana dla dorosłych Czytelników i została uhonorowana w Izraelu licznymi nagrodami literacki. Poprzednia książka traktowała o dzieciństwie w czasach Holokaustu, ta natomiast opowiada o niełatwym procesie oswajania się głównej bohaterki z Izraelem, do którego wyemigrowała w 1949 r. Jako 12 latka znalazła się w zupełnie nowym świecie. Początkowo przyglądała się wszystkiemu z boku, starała się wszystko zauważyć i wszystko zapamiętać. Dzięki nowemu ostremu spojrzeniu młodej dziewczyny i doskonałej pamięci, na kartach książki, możemy doświadczać Izraela lat pięćdziesiątych w całej jego okazałości. Możemy go zarówno poczuć, posmakować, zanurzyć się w jego pięknie, a także w brzydocie.
Dla bohaterki nie był to łatwy okres. Musiała poradzić sobie z nowym językiem, nową kulturą, poczuciem wyobcowania oraz wielką tęsknotą, tęsknotą za tym wszystkim oraz tymi wszystkimi, których zostawiła w Krakowie oraz we Lwowie. Aby nie rozpaczać za bardzo i nie tęsknić, dziewczyna zanurza się w liczne książki oraz filmy. Czuje olbrzymią potrzebę obcowania ze sztuką, a także potrzebę jej tworzenia. Podczas procesu oswajania się z nową ojczyzną, odbiera nowy świat podczas procesu dojrzewania. Mając do czynienia z nowymi zwyczajami, nowym językiem i nowymi znajomymi stopniowo staje się kobietą.
Alona Frankel choć porusza tematy ciężkie i często problematyczne, to nie boi się dostrzegać ich komizmu, a także przedstawiać ich w humorystyczny sposób. Książka "Dziewczyna" jest bardzo poruszająca, absorbująca i niesamowicie śmieszna. Wyciska czytelnicze łzy, zarówno łzy szczęścia, łzy śmiechu, jak i łzy wzruszenia.
Alona Frankel urodziła się w 1937 roku w Krakowie. To izraelska pisarka i ilustratorka książek. Pochodzi ze zasymilowanej, nie religijnej rodziny żydowskiej z Krakowa. Razem z rodziną uciekli do Lwowa podczas drugiej wojny światowej, po wkroczeniu wojsk niemieckich przebywała w tamtejszym getcie. Po zakończeniu wojny przeprowadziła się do Krakowa, a w 1949 roku razem z rodziną zdecydowali się na emigrację do Izraela. Było to spowodowane narastającymi antysemickimi groźbami. Alona Frankel wykonała ilustracje łącznie do 36 książek. Książka "Dziewczyna", która jest opowieścią autorki o jej losach w czasie wojny oraz przed emigracją do Izraela, ukazała się w Polsce w 2007 roku. Autorka została uhonorowana izraelskim wyróżnieniem literackiej nagrody Sapira.