Publikacja "Izrael już nie frunie" zawiera ponad 20 reportaży Pawła Smoleńskiego, dzięki którym można poznać z innej strony jedno z najmłodszych państw i jeden z najstarszych narodów świata. Łatwość w nawiązywaniu kontaktów sprawia, że autor u źródeł poznaje fakty, które w pewnym sensie są wiedzą tajemną, zarezerwowaną dla mieszkańców poszczególnych miejscowości.
Książka Pawła Smoleńskiego jest jak soczewka uwypuklająca liczne zjawiska, historie, normy i anomalie dotyczące Izraela. Czytelnik znajdzie tu historie o kobietach ze stowarzyszenia Sziruk, o skomplikowanych relacjach Izraelczyków z Palestyńczykami czy Żydach, których ogromne rodziny zginęły kilkadziesiąt lat temu w nazistowskich obozach.
Autor nie poprzestaje jednak na tych nieco już znanych zagadnieniach, poszukując dalej. A szuka wszędzie - w kibucach, knajpach, na targach i w świątyniach. Dzięki niemu czytelnicy dowiedzą się, czym jest obłęd jerozolimski i jak wygląda codzienne życie w kraju, w którym powszechna służba wojskowa jest obowiązkiem każdego obywatela. Reportaże przedstawiają Izrael jako eklektyczny konglomerat kulturowy, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.
Opinie o książce
Paweł Smoleński ma oko reportera, umysł naukowca i serce poety. Ta specyficzna anatomia rodzi wyjątkowe teksty, które wykraczają daleko poza dziennikarstwo.
Etgar Keret
Smoleński nie pisze o zmyślonym Izraelu z pierwszych stron gazet, w którym tylko terroryzm i okupacja. Nie pisze też o wyobrażonym Izraelu politycznych ideologów, wcieleniu prawicowej czy lewicowej utopii. Pisze o Izraelu ze straganu z falafelem. Z nocnej rozmowy. Z przystanku autobusu. Bo przecież tylko taki Izrael istnieje.
Konstanty Gebert
W 1983 roku Amos Oz napisał `Na ziemi Izraela` — świetny zbiór reportaży o ówczesnym Izraelu. Książka Pawła Smoleńskiego w zadziwiający sposób przypomina dzieło Oza. Dwadzieścia trzy reportaże, eseje i rozmowy Smoleńskiego, jakże bystrego obserwatora, to kwintesencja współczesnego Izraela. Intifada, konflikt między religijnym a świeckim, przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Izraela, syndrom świętych miejsc... Jerozolima, Tel Awiw, Aszdod, Gaza, Ramallah, kibuce... są areną akcji tej jakże pięknej i mądrej książki.
Michał Sobelman
Paweł Smoleński: wyśmienity opowiadacz cudzych historii. Reportaże autora "Pokolenia kryzysu" powstały z miłości do Jerozolimy, Tel Awiwu, z podziwu dla determinacji Izraelczyków, żeby urzeczywistnić mit. Martin Pollack, austriacki eseista, który przygotował i przełożył na niemiecki antologię polskiego reportażu, podkreśla, że Polacy mają najlepszy reportaż na świecie. Ta książka tylko to potwierdza.
Agnieszka Wolny-Hamkało
O autorze
Paweł Smoleński to polski pisarz, dziennikarz i reporter, który współpracował z paryską "Kulturą" oraz "Gazetą Wyborczą". Jego publikacje od lat 80. cieszą się uznaniem, a reportaże o krajach Bliskiego Wschodu ukazują ich nowe oblicze, przełamując krzywdzące stereotypy.