Kościół katolicki to instytucja, która istnieje od ponad dwóch tysięcy lat. Przez wiele wieków to dzięki duchownym kształtowała się cywilizacja i rozwijała kultura. Ale historia Kościoła ma też mroczne karty, z którymi jako instytucja nie zawsze potrafi się On zmierzyć. Próbą spojrzenia na niełatwe dzieje Kościoła katolickiego jest książka Grzegorza Rysia "Jeden, święty, powszechny, apostolski. Spotkania z historią Kościoła".
Autor w przystępny sposób opowiada o tym, co działo się w Kościele, począwszy od jego początków aż po czasy współczesne. Prezentując fakty, stara się nie stawiać kategorycznych diagnoz. Nie ulega też pokusie upraszczania opisywanych zjawisk. Książka "Jeden, święty, powszechny, apostolski. Spotkania z historią Kościoła" odkrywa przed czytelnikiem chlubne karty w dziejach Kościoła, ale przywołuje też fakty wstydliwe, o których Kościół chciałby zapomnieć, jak choćby krwawe rzezie dokonywane przez krzyżowców. Autor sięga też po tematy kontrowersyjne, na przykład problem celibatu.
O autorze
Ksiądz Grzegorz Ryś to arcybiskup i metropolita łódzki. Jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych, a główny obszar jego zainteresowań to historia Kościoła rzymskokatolickiego. Jako duchowny zdobył uznanie dzięki swojej działalności na rzecz dialogu ekumenicznego. Słynie z liberalnych poglądów i jest powszechnie uważany za jednego z przedstawicieli nurtu postępowego w Kościele katolickim w Polsce.