Sympatyków "Jeżycjady" do sięgnięcia po tę książkę zachęcać nie trzeba. Jeśli jednak nie znasz jeszcze losów rodziny Borejków czy profesora Dmuchawca, to "Opium w rosole" jest książką, którą musisz przeczytać!
"Opium w rosole" to powieść obyczajowa adresowana głównie do młodzieży, a jej akcja rozgrywa się w Poznaniu, w dzielnicy Jeżyce. Autorka przenosi nas w lata osiemdziesiąte minionego stulecia. Jedną z wielu wspaniale wykreowanych w tej powieści postaci jest Janina Krechowicz, zwana przez znajomych Kreską. Kreska jest wnuczką byłego nauczyciela języka polskiego, profesora Czesława Dmuchawca. Odkąd jej rodzice zniknęli, dziewczyna mieszka z dziadkiem, który ? niegdyś pełen entuzjazmu i charyzmy ? obecnie przesiaduje w domu, schorowany i dręczony wyrzutami sumienia. Ma bowiem wrażenie, że jego uczniom nie powiodło się w życiu i boi się konfrontacji ze swoimi ulubieńcami.
Kreska uczęszcza do tej samej szkoły, w której niegdyś pracował profesor Dmuchawiec. Dziewczyna niezbyt dobrze czuje się w tym środowisku, ma problemy z wychowawczynią i bardzo słabo radzi sobie z matematyką. Na dodatek z powodu kiepskiej sytuacji materialnej musi dorabiać sobie szyciem, a sama ubiera się w przerabiane przez siebie stare ubrania. Skrycie podkochuje się w Maćku Ogorzałce, sąsiedzie, który pomaga jej w matematyce, a z którym łączy ją przyjaźń. Gdy jednak odkrywa, że chłopak stracił głowę dla pięknej i świetnie ubranej Matyldy, ich przyjaźń zaczyna chwiać się w podstawach. Czy przetrwa zawirowania miłosne Maćka?
Mieszkanie na Jeżycach odwiedza mała, wiecznie umorusana, spragniona towarzystwa i talerza gorącego rosołu dziewczynka, przedstawiająca się jako Genowefa. Dziewczynka tak naprawdę nazywa się Aurelia Jedwabińska i jest córką wychowawczyni Kreski. Czy jej matka dowie się o wędrówkach córeczki? Czy kobiecie uda się nawiązać z dzieckiem bliską relację?
"Opium w rosole" to piąta część z cyklu Jeżycjada. Choć każdą z książek można traktować jako odrębną całość, to nie brak tu bohaterów znanych czytelnikom z poprzednich tomów. Każda z postaci jest wyraziście zarysowana, a ich wątki przeplatają się i uzupełniają wzajemnie.
O autorce
Małgorzata Musierowicz to urodzona w 1945 roku polska pisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorka. Największą popularność przyniósł jej cykl powieściowy dla młodzieży "Jeżycjada", liczący już ponad 20 tomów, w tym "Szósta klepka", "Kłamczucha", "Kwiat kalafiora", "Ida sierpniowa" czy "Brulion Bebe B.". Ma na swoim koncie również książki z serii "Poczytaj mi, mamo" ("Boję się", "Bijacz" czy "Hihopter"), takie tytuły jak "Małomówny i rodzina" czy "Tempusek" oraz gawędy kulinarne i zbiory felietonów.