"Katarynka" Bolesława Prusa jest nowelą pozytywistyczną należącą do kanonu literatury polskiej. Pionierski charakter tego utworu wynika z użyczenia w nim miejsca postaciom, dla których wcześniej nie było go w literaturze, prostym ludziom o czułym sercu, a także na przedstawieniu ich od strony psychologicznej w aurze lirycznego zatroskania. Pierwszym bohaterem opowiadania jest pan Tomasz - emerytowany adwokat, wielbiciel sztuki, spędzający większość czasu w swoim gabinecie na oddawaniu się wyrafinowanym rozrywkom i obserwowaniu niewidomej dziewczynki, córki sąsiadki. Drugą bohaterką jest mała sąsiadka pana Tomasza, wrażliwe i pełne melancholii dziecko, nie mogące się pogodzić ze swoim kalectwem. Katarynka, której dźwięku mężczyzna nie toleruje, a który sprawia wielką radość dziewczynce, dokona subtelnej przemiany w relacjach i duszach bohaterów.
"Z legend dawnego Egiptu" jest nowelą, w której Bolesław Prus stosuje zupełnie inny pionierski zabieg literacki; a mianowicie odwołuje się do bardzo odległych wydarzeń w starożytnym Egipcie, aby pod historycznym przebraniem komentować współczesne pisarzowi losy cesarzy niemieckich Wilhelma I Hohenzollerna i jego następcy Fryderyka III.
Lektura dla klasy V.
Więcej
'Katarynka oraz Z legend dawnego Egiptu' jest szkolną lekturą, umieszczoną na liście lektur klas 4-8 szkół podstawowych.
Czytanie lektur ma mnogie zalety i wspomaga rozwój w różnych aspektach:- Czynność ta nie tylko rozwija wyobraźnię i poszerza słownictwo. Ważną zaletą kontaktu z lekturą szkolną jest również rozwój krytycznego myślenia. Dzieje się to za sprawą analizy i interpretacji dzieła, wydarzeń oraz bohaterów.
- Daje pole do rozmów i polemik, ponieważ każdy uczeń może wyrazić swoje własne spojrzenie na omawianą tematykę literacką.
- Może być źródłem inspiracji do pisania różnorodnych tekstów, takich jak wypracowania, rozprawki, recenzje, analizy i eseje. Tym samym wspierać rozwój umiejętności krytycznego myślenia i formułowania wypowiedzi pisemnych.
- Pomaga uczniom poznać dziedzictwo kulturowe i historyczne własnego kraju i innych narodów, gdyż w kanonie lektur znajdują się kluczowe dzieła literatury narodowej i zagranicznej. Lektury zatem pełnią funkcję nośnika wiedzy kulturowej.
- Oferuje unikalną możliwość zanurzenia się w tekstach pisanych estetycznym językiem, zwłaszcza dla uczniów, którzy nie czytają książek na co dzień. Dopracowane formy stylistyczne oddziałują na zmysły i pobudzają czytelniczą wyobraźnię. Trudno tego doświadczyć w czasie surfowania w Internecie.
Informacje na temat edycji opisywanej lektury:- Bolesław Prus jest autorem historii 'Katarynka oraz Z legend dawnego Egiptu'. Jeśli dzieło tego pisarza zrobiło na uczniu wrażenie, na pewno będzie chciał zapoznać się z innymi jego tekstami.
- Książka Katarynka oraz Z legend dawnego Egiptu została przygotowana przez Wydawnictwo Siedmioróg.
Założona w 1990 roku we Wrocławiu Oficyna Wydawnicza Siedmioróg koncentruje się na wydawaniu książek i słuchowisk dla młodszej publiczności. Ich bogaty katalog obejmuje klasyczne bajki, lektury, książki edukacyjne i wiele innych. Są znani z publikowania dzieł takich autorów jak Tuwim, Brzechwa, Twain czy Verne.- Rok wydania lektury to 2023. Jest to stosunkowo nowe wydanie.
- Lektura została wydana w miękkiej oprawie. Dzięki temu, że jest lekka, z łatwością można ją spakować do szkolnego plecaka lub torby.
- Jest to dość krótka publikacja - jej długość: 28 stron. Szacunkowy czas potrzebny na przeczytanie pozycji to mniej więcej 0-1 godzin. Jeśli Twoje dziecko jest wprawionym czytelnikiem, lektura powinna zająć mu mniej czasu. Te statystyki zostały wyliczone z założeniem średniego czasu lektury. Zazwyczaj człowiek czyta ok. 200 słów w ciągu minuty czyli mniej więcej 30 stron w 60 min. Oczywiste jest, że czas ten zmienia się, ze względu na format książki. Każde dziecko jest inne i jego tempo czytania może się różnić. Niektóre dzieci mogą mieć trudności z dłuższym skupieniem uwagi, podczas gdy inne mogą pochłaniać książki w krótkim czasie. Dlatego ważne jest, by dostosować ilość lektur do szybkości czytania dziecka.
Książka ta sprawdzi się także jako nagroda na zakończenie roku szkolnego. Obdarowany nią uczeń na pewno ją przeczyta.