Siódmy tom cyklu "Kochankowie Burzy" autorstwa Elżbiety Gizeli Erban opowiada o dalszych losach bohaterów powstania styczniowego. "Gorzka cena wolności" nie kryje bólu i łez przelanych przez tych, którzy poświęcali życie dla wolności.
Sześć poprzednich tomów cyklu pozwoliło czytelnikom zanurzyć się w wiernie odwzorowanym i mimo wszystko pięknym świecie wymazanej z map Polski drugiej połowy XIX wieku. Krwawo tłumione zamieszki mieszają się z urokliwymi opisami balów i codzienności, a uczucie jest w stanie zakwitnąć mimo przeciwności. Wszystkie powieści przybliżają historię młodziutkiej Niny, a do tego poruszają wątki powstańców i mieszkańców okolicznych wiosek.
"Gorzka cena wolności" skupia się na losach powstańców, zmęczonych i przybitych ciągłą walką z przeważającymi siłami okupanta. Partyzanci wpadają w pułapkę, w wyniku której wielu pożegna się z życiem. Nina musi też toczyć prywatną batalię z kolaborantem i odrzuconym oblubieńcem Starewiczem o dwór w Lipieńcu. Ile jeszcze tragedii czeka mieszkańców Makowa?
O autorce
Elżbieta Gizela Erban była polską autorką powieści historycznych, obyczajowych i opowiadań. Zainspirowana historią swojego pradziadka Władysława Erbana, powstańca styczniowego, rozpoczęła cykl "Kochankowie Burzy". Akcja całej serii zaczyna się przed wybuchem powstania styczniowego oraz trwa w jego trakcie. Autorka napisała też m.in. trylogię "Fatalne zauroczenie", romans osadzony w latach 50. i 60. XX wieku.