Jeśli fascynuje cię świat starożytnej Grecji, walka z własnym przeznaczeniem oraz to, czy można go uniknąć, ta książka z pewnością Cię nie zawiedzie.
Jeżeli dodasz do tego to fakt, że Sofokles jest jednym z najlepszych i najbardziej znanych dramatopisarzy swoich czasów otrzymasz prawdziwe arcydzieło. Nie wahaj się więc i jak najszybciej zagłęb w tę historię.
Na Teby, miasto władane przez króla Edypa, spada gniew Bogów. Aby dowiedzieć się, co jest powodem tej tragedii, do wyroczni delfickiej zostaje wysłany jego szwagier - Kreon. Okazało się, że w mieście nadal przebywa zabójca poprzedniego władcy - Lajosa. Dopóki nie zostanie ON odnaleziony i ukarany, mieszkańcy nie będą mogli zaznać spokoju. Aby codzienność mieszkańców Teb wróciła do normalności, trzeba odnaleźć zabójcę. Rozpoczyna się śledztwo, które bardzo szybko prowadzi do wskazania mordercy.
Czasami wydaje się, że nie warto znać prawdy, a gdy imię zabójcy zostaje poznane, wszyscy są zszokowani. Jaką rolę w tym wszystkim ma najświeższy władca? Co łączy Edypa ze swoją własną żoną – poza małżeństwem? Jakie są jego powiązania z Lajosem, mimo tego, że przecież nigdy go nie poznał? A przede wszystkim, czy jego rodzice byli z nim szczerzy? Jaką karę poniesie ostatecznie poszukiwany morderca?
"Król Edyp" jest bardzo znanym dziełem literatury starożytnej. Mimo sędziwego wieku nadal potrafi zaskoczyć. Jest to wspaniały dramat z niespotykanymi zwrotami akcji i ukazaniem tego, że w świecie bogów, klątw i przeznaczenia nie można uniknąć okropnego losu - niezależnie od tego, jak bardzo człowiek będzie się starał.
Dzisiejsza kultura czerpie garściami z historii, dzieł tradycji i sztuki starożytnej Grecji oraz Rzymu. Warto zapoznać się z najbardziej klasycznymi dziełami tego okresu, aby łatwiej rozumieć dzisiejsze nawiązania. Mimo tego, że jest to lektura szkolna, można polecić ją również dorosłym. Każdy jest w stanie wyciągnąć z niej coś innego i czerpać z mądrości dawnych pokoleń.
Niestety, jeżeli chodzi o Sofoklesa, to z ponad 123 tragedii jego autorstwa do dzisiejszych czasów zachowało się zaledwie siedem. Jednak jeżeli chcesz zagłębić się bardziej w jego twórczość, serdecznie polecamy "Antygonę" oraz nieco mniej znanego "Fikoteta".