"Mitologia", najbardziej znana książka Jana Parandowskiego, zyskała kilkanaście wydań i od dawna pozostaje w kanonie lektur polskiej inteligencji.
Hellenizm, który jest przede wszystkim zasadą świata, najpotężniej oddziaływał na tych, co przeszli doń ze świata nieco ciemnego, gdzie przeważają posępne pierwiastki - zauważył niegdyś Parandowski. Warto pamiętać, że "Mitologię", po raz pierwszy wydaną w roku 1924, czytywano zachłannie w kraju o posępnej historii najnowszej, który przez ostatnie półwiecze nie bywał na ogół krajem "ani moralnego, ani intelektualnego rozradowania". Wybór i propagowanie "zasady światłą" było tutaj obroną śródziemnomorskiej tradycji humanistycznej przed zalewem barbarzyństwa i kulturą parweniuszy.
Mitologia Jana Parandowskiego do dziś jest mitologią niezwykle atrakcyjną czytelniczo. Mity greckie poznawane w interpretacji naszego polskiego badacza. Mitologia Greków jest przepastna i zdaniem wielu badaczy trudno jest wykroić z niej reprezentatywny zbiór podań i jeszcze zaprezentować go w poczytnej formie. Tymczasem Parandowski opowiada najbardziej znane mity w sposób niezmiennie pasjonujący. Język polski w każdej jednej szkole robi się o wiele ciekawszy, gdy tylko na lekcji pojawiają się mity Greków w wydaniu Parandowskiego