Dawne słowiańskie wierzenia i mity zostały już nieco zapomniane. Autorzy niniejszej książki postanowili je odkurzyć i przedstawić Czytelnikom w formie wspaniałych opowieści.
Od ponad tysiąca lat chrześcijaństwo obecne jest na ziemiach polskich. Błyskawicznie (bo pod przymusem) wyparło ono dawne, słowiańskie wierzenia, lecz przyznać trzeba, że ich przejawy miały miejsce jeszcze kilkaset lat po śmierci Mieszka I. I właściwie można doszukiwać się ich nawet współcześnie w rozmaitych, ludowych tradycjach czy języku. Mieszko I uznał, że religia chrześcijańska i wszystko, co się z nią wiąże (a więc akceptacja w oczach zachodu i napływ wykształconego duchowieństwa) pomogą mu zjednoczyć i utrzymać młode państwo w całości. Doskonale zdawał sobie też sprawę z oporu, jaki decyzja o chrzcie wywoła wśród ludności. Siłą rzeczy słowiańskie wierzenia były okrutnie tępione, co sprawiło, że zostały w dużej części zapomniane. Teraz przyszedł czas, by je odkurzyć i przypomnieć Czytelnikom.
Mitologia Słowian pełna jest opowieści o bóstwach, demonach i herosach. Dzięki książce Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony możemy przenieść się w świat pradawnych wierzeń i legend. To bowiem zbiór fabularyzowanych opowieści, które mogą stanowić niezwykłą gratkę nie tylko dla wielbicieli słowiańskiej mitologii, ale i dla fanów fantastyki czy gier komputerowych. Książka powstała w oparciu o wyniki najnowszych badań naukowych, a także opracowania historyczne i religioznawcze. Unika jednak napuszonego, przeintelektualizowanego języka. Historie o bogach i bohaterach przedstawia w sposób jasny i klarowny, a także poruszający wyobraźnię. Wszystko to jednak w pełnej zgodzie z nauką.
Jakub Bobrowski i Mateusz Wrona stworzyli dzieło wyjątkowe. Różni się ono znacznie pod względem formy od dotychczasowych opracowań tego typu. Przyjazny język i lekkość narracji to najważniejsze cechy książki. Dzięki niej słowiańskie mity, wierzenia czy nawet demonologia nie będą już stanowić dla nas żadnej tajemnicy.