Poruszająca historia wybitnej neurolożki, która zmierzyła się z chorobą i śmiercią męża lekarza.
Opowieść o tym, jak ludzki mózg przeżywa stratę i w jaki sposób powinien sobie z nią radzić. Sięgnij po "Mózg w żałobie" dr Lisy M. Shulman.
Książka "Mózg w żałobie" przedstawia niezwykle poruszającą historię wybitnej neurolożki, Lisy Shulman, która musiała zmierzyć się ze śmiertelną chorobą swego ukochanego męża, który również był lekarzem. Od momentu zdiagnozowania choroby nowotworowej do śmierci minęło w tym przypadku siedemnaście miesięcy. Był to czas, w którym małżonkowie z neurologów przeistoczyli się w pacjentów. I choć byli ekspertami w dziedzinie nauki o mózgu, to jednak i oni nie byli dobrze przygotowani na kolejne etapy walki ze śmiertelną chorobą. Toteż książka Lisy Shulman, oparta na osobistych przeżyciach, ma na celu niesienie pomocy osobom, które muszą mierzyć się ze stratą. Autorka krok po kroku ukazuje, czym jest żałoba, uświadamia też, jak ważna jest ona w procesie odbudowywania siebie.
Zapiski dr Shulman przybierają formę dziennika podzielonego na dwie części. Pierwsza z nich ukazuje "Życie przed", czyli czas walki z chorobą. Mówi o niepewności i niezrozumieniu, jakich doświadcza autorka, o tym, jak dociera do niej, iż niebawem będzie musiała zmierzyć się ze stratą męża, oraz o tym, jak istotne staje się dla niej wsparcie męża w przeżywaniu ostatnich dni bez poczucia czającej się za rogiem śmierci.
Druga część dotyczy "Życia po". Autorka, szukając ukojenia, zgłębia tajniki neurologii i psychologii. Poznaje reakcje mózgu na urazy emocjonalne niejako na własnej skórze, wskazuje, jak czerpać wiedzę z własnych snów i zachęca do pisania dziennika. Podkreśla, jak wielką wagę w naszym życiu odgrywa żałoba i jakie znaczenie ma nasze zachowanie w tym właśnie czasie.
O autorce
Dr Lisa M. Shulman jest neurologiem specjalizującym się w chorobie Parkinsona i innych zaburzeniach ruchowych. Traumatyczne przeżycia osobiste skłoniły ją do wydania publikacji "Mózg w żałobie".