"Nadzieja mimo wszystko" to zbiór publicznie dotąd nieznanych, odnalezionych tekstów ks. Józefa Tischnera, które pomagają spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość w zupełnie inny sposób.
W swoim charakterystycznym stylu, z dużą lekkością pisania, ale i głębią myśli ks. Tischner mierzy się z trudnymi problemami współczesności i porusza tematy, które niezmiennie dotyczą nas wszystkich. Pokazuje, w jaki sposób odnaleźć nadzieję na lepsze dni, choć wie, że nie jest to łatwe. Przestrzega przed myleniem nadziei z prostą naiwnością, która może prowadzić do zguby. On sam wiarę w lepszą przyszłość wywodzi z religii, ale zachęca, by czerpać ją również z przekonania o dobrych stronach ludzkiej natury.
Na tekstach ks. Tischnera wychowało się całe pokolenie polskiej inteligencji otwartej na świat i drugiego człowieka. 20 lat po jego śmierci zbiór niepublikowanych dotąd przemyśleń autora - "Etyki solidarności" - jest jak list z przeszłości, ale dotyka niezwykle aktualnych spraw społecznych i politycznych. Tischner znów pokazuje, jak radzić sobie nawet w najtrudniejszych sytuacjach, jak zamienić zło na dobro i jak mimo wszystko nie stracić nadziei.
Wyboru tekstów do książki dokonał Wojciech Bonowicz.
Posłowie
Nieznane teksty ks. Józefa Tischnera, które pokazują, że świat może być lepszy niż myślisz.
Świat jest trudny, mamy za sobą bolesną historię, a przed sobą niepewną przyszłość. Tym, co nas może przeprowadzić między jednym a drugim, jest nadzieja, która pomaga nam dokonywać właściwych wyborów. Nadzieja, zaufanie, przekonanie, że dobro też bywa silne, wiara, że wolność jest możliwa i że nie zależy tylko od innych, ale od nas samych.
Ludzie biegają za rozmaitymi nadziejami. Jak sprawić, żeby umieli odróżnić nadzieję rzetelną od tej, która jest tylko iluzją i prowadzi ich ku klęsce? Jaką rolę w kształtowaniu naszej nadziei odgrywa religia? Czy dziś sprzyja ona nadziei rzetelnej, czy wspiera iluzje? I co zrobić, aby ludzie w imię rozbieżnych nadziei nie toczyli ze sobą wojen na słowa?
Nadzieja nie jest po prostu optymizmem. Jest raczej wiarą że człowiek będzie umiał rozwiązywać spory, które sam tworzy, że wyjdzie z nich mądrzejszy, że w ostateczności nawet jego gniew okaże się twórczy. Na czym opiera się ta wiara? U Tischnera ma ona fundament w religii ale też w przekonaniu o dobrej woli, która mieszka w każdym człowieku. Nie jest nadzieją wmawianie sobie, że wszystko będzie dobrze. Nadzieja nie jest naiwnością, wie, że nic na tym świecie nie przychodzi bez wysiłku. Patrzy ona na przykład tych, którzy wcześniej mieli nadzieję i którzy według niej żyli. Z nadziei wyrastała ich zdolność do poświęceń, do wyrzeczenia się siebie, do heroizmu.
To nadzieje rzetelne nadzieje budują trwałą wspólnotę, nie lęki ani miłe dla ucha zaklęcia. I o tym właśnie między innymi opowiada ta książka.
Wojciech Bonowicz
O autorze
Józef Tischner urodził się w 1931 roku, a zmarł w 2000. Był księdzem katolickim, filozofem, profesorem Papieskiej Akademii Teologicznej. Opublikował wiele książek z zakresu teologii, filozofii, w tym filozofii polityki. Do jego najbardziej znanych dzieł należą: "Świat ludzkiej nadziei", "Etyka solidarności", "Myślenie według wartości" i "Filozofia dramatu". W 1999 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.