Doświadczenia II wojny światowej bez wątpienia były szczególnie trudne dla polskiego społeczeństwa. Po jej zakończeniu Polacy musieli zmierzyć się z koniecznością odbudowy zniszczonego kraju. Jednak do tego wyjątkowo trudnego zadania podeszli z entuzjazmem i nadzieją. Książka "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" autorstwa Grzegorza Piątka ukazuje nam proces powstawania stolicy, jaką znamy obecnie.
Warszawa - wspaniałe miasto, perełka II Rzeczypospolitej, stolica nie tylko administracyjna, lecz także artystyczna, kulturalna, tętniące życiem serce odrodzonej Polski. II wojna światowa i klęska powstania warszawskiego sprawiły, że zmieniła się w morze gruzów, na pierwszy rzut oka niemożliwe do odbudowania. Nowe władze w powojennej rzeczywistości postanowiły jednak nie tylko wskrzesić miasto z martwych, ale też uczynić je wizytówką nowoczesnego państwa, swoistym symbolem powstałym na gruzach starego porządku.
Książka Grzegorza Piątka ukazuje nam wyjątkowy proces odbudowy Warszawy po zniszczeniach wojennych, przedstawia architektów-twórców idei nowoczesnego miasta, a także optymizm i nadzieje towarzyszące temu dziełu, które miało uczynić stolicę "najlepszym miastem świata".
O autorze
Książka "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" jest drugą książką autorstwa Grzegorza Piątka - polskiego architekta, krytyka i historyka architektury oraz pisarza, który w swojej twórczości skupia się głównie na historii architektury polskiej. Był redaktorem w miesięczniku "Architektura-Murator" oraz stałym felietonistą "Gazety Stołecznej". W 2016 roku ukazała się jego pierwsza książka "Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego", zaś w 2021 roku premierę miało najnowsze opracowanie jego autorstwa - "Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy".