"Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks" autorstwa Rebecci Skloot to książka, która stała się wielkim wydarzeniem literackim i szybko została okrzyknięta jedną z najważniejszych premier stulecia. Dzięki tytułowej bohaterce dokonano wielkiego przełomu w nauce, choć ona sama miała nigdy się o tym nie dowiedzieć. Co takiego jej zawdzięczamy?
Henrietta Lacks była Afroamerykanką, która urodziła się w 1920 roku. Jej życie zakończyło się trzydzieści jeden lat później, dlaczego więc mówi się o jej nieśmiertelności? Kobieta spędziła większość swojego życia na plantacji tytoniu w Wirginii, a paradoksalnie to ciężka choroba zapewniła jej symboliczną nieśmiertelność.
Fragment guza, który u niej wykryto, był początkiem pierwszej w historii komórkowej linii, która ma zdolność mnożenia się poza ciałem ludzkim. Naukowcy znają ją dziś jako HeLę, a pobrane bez jej zgody komórki miały wielki wpływ na największe odkrycia medyczne naszych czasów. Testowano na nich różnorodne terapie eksperymentalne, skutki promieniowania, a także lekarstwa, które do dziś ratują ludziom życie. Pisana przez dekadę książka zmieniła życie rodziny Henrietty, która wcześniej borykała się z ogromną biedą.
O książce
Niezwykła i poruszająca książka. Żywy portret Henrietty Lacks, który powinien przetrwać równie długo, jak jej komórki.
„The Times”
Żadna martwa kobieta nie zrobiła tak wiele dla żyjących. Fascynująca, przejmująca i bardzo potrzebna książka.
Hilary Mantel, „The Guardian”
Powieść detektywistyczna z życia wzięta. Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks to niezwykle wnikliwe śledztwo dotyczące kwestii rasowych i etycznych w medycynie.
„Nature”
Jedna z największych biografii medycznych naszych czasów.
„Financial Times”
Trudno wyobrazić sobie lepszy sposób na ukazanie destrukcyjnego wpływu nieetycznych praktyk w badaniach medycznych. Niezwykle przejmująca historia, pięknie napisana.
„The Lancet”
Pisanie o nauce często skupia się tylko na faktach. Debiutancka książka Skloot jest znacznie głębsza, odważniejsza i absolutnie wspaniała.
„The New York Times Book Review”
Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks to fascynujący obraz kobiety, której komórki – pierwsze namnażające się bez końca i wiecznie żywe, pobrane bez zgody pacjentki – stały się niezbędne dla współczesnej medycyny.
„Vogue”
Jedna z najlepszych i najbardziej poruszających książek non-fiction, jakie czytałem od bardzo dawna. Jest w niej wszystko, co trzeba: głęboki namysł i świetne tempo. Napisana z werwą i wielkim sercem.
Dwight Garner, „The New York Times”
O autorce
Rebecca Skloot jest amerykańską twórczynią literatury popularnonaukowej. Jej książka o Henrietcie Lacks przez sześć lat utrzymywała się na liście bestsellerów "The New York Times". Pracuje również jako komentatorka w programach naukowych.