Powieść Ireny Jurgielewiczowej O chłopcu, który szukał domu opowiada historię o chłopcu, który stracił rodziców.
Tytułowy bohater- Piotruś, charakteryzujący się wielką odwagą, wędruje po powojennym lesie. Podczas swojej wędrówki trafia do Zielonej Doliny, w której znajduje Dom pod Topolą. Mieszkanka tego domu, straciła swoje córki - Kasię i Trusię, które Piotruś planuje odnaleźć. Z pomocą przychodzi mu wróżka Miłorada, dzięki której maleje do takiej wielkości, że mieści się pod liściem łopianu, a dodatkowo zdobywa niezwykłą moc: może rozmawiać ze zwierzętami. Zaprzyjaźnia się z kotką Pamelą i psem Kiwajem i wraz z nimi przeżywa niesamowitą przygodę! Jak potoczą się losy Piotrusia?
Książka O chłopcu, który szukał domu przeznaczona jest głównie dla dzieci i młodzieży. Dla czytelników w tym przedziale wiekowym tworzyła głównie Irena Jurgielewiczowa. Bohaterów tej powieści, można spotkać w kolejnej jej opowieści pod tytułem Inna?.
Dopełnieniem tego wydania jest ciekawa grafika i ilustracje wykonane przez Anitę Graboś. Prace tej artystki są wypełnione baśniową atmosferą, łączą w sobie najdrobniejsze szczegóły i zachęcają do pozostania z książką na dłuższą chwilę.
O chłopcu, który szukał domu to świetny wybór dla nastolatków. Jest to poruszające opowiadanie, skupiające uwagę na jednych z najważniejszych życiowych wartości jakimi są rodzina, przyjaźń czy odwaga.
Irena Jurgielewiczowa – powieściopisarka i pedagog, autorka wielu prac dotyczących czytelnictwa i dydaktyki. Początkowo pisała utwory dla dzieci najmłodszych – Historia o czterech pstroczkach (1948) to jej debiutancka książka. Potem ukazały się m.in.: O chłopcu, który szukał domu (1957), Kajtek, warszawski szpak (1958), Jak jeden malarz chciał namalować szczęśliwego motyla (1960). Wielką popularność wśród czytelników i uznanie krytyki zyskały psychologiczne powieści dla młodzieży, takie jak: Niespokojne godziny (1964), Wszystko inaczej (1968), Ważne i nieważne (1971), a przede wszystkim Ten obcy (1961). Książka ta umieszczona została w 1964 r. na Liście Honorowej im. H.Ch. Andersena i przetłumaczona na wiele języków.
Anita Graboś zajmuje się linorytem, rysunkiem oraz ilustracją książkową. Jej subtelne, przesycone atmosferą baśniowości prace łączą wieloznaczność z prostotą, melancholię z dziecięcą radością życia, a przede wszystkim zapraszają do samodzielnej podróży w głąb ukrytych szczegółów, znaczeń i odniesień kulturowych.