"Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 - zapomniany appeasement" to odważna publikacja Andrzeja Nowaka, która ujawnia nieznane dotąd fakty o polityce zachodnich państw w latach dwudziestych XX wieku. Czy Polska mogła obawiać się zagrożenia ze strony sojuszników? Jakie działania podjęli sowieci podczas wojny bolszewickiej?
Appeasement to słowo, które kojarzy się przede wszystkim z polityką ustępstw stosowaną w latach 1935-1939 przez kraje zachodnie podczas negocjacji z III Rzeszą i Włochami. Andrzej Nowak używa tego terminu do określenia znacznie wcześniejszych wydarzeń. W roku 1920 armia Sowietów przygotowywała się do ataku na Warszawę. Podczas zwołanego kongresu Międzynarodówki strona angielska opowiada się za nieudzieleniem pomocy Polakom, a Czechosłowacja obejmuje władze nad Zaolziem.
Pomimo napiętej sytuacji Niemcy nie obawiają się wojny z Rosją, gdyż Sowieci zapewniają ich, że nie przekroczą wytyczonej granicy. W trakcie konferencji w Spa Lloyd George zmusza premiera Władysława Grabskiego do akceptacji terytorium określonego przez linię Curzona. Czego mogą dopuścić się zachodnie państwa, aby utrzymać pokój? Czy prowadzone w tajemnicy działania miały pogrążyć Polskę? Jak wyglądały próby porozumienia z sowiecką Rosją?
"Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 - zapomniany appeasement" to książka, w której zawarto utajnione dotąd informacje o próbach włączenia Polski do terytorium rosyjskiego w zamian za światowy pokój. Państwa zachodnie były gotowe podjąć wszelkie kroki, aby nie dopuścić do wojny z Sowietami. W swojej publikacji Andrzej Nowak stawia w nowym świetle działania, które miały miejsce w roku 1920. Jak wyglądały tajne negocjacje? Czy alianci byli gotowi na wszystko? Dlaczego ich plany ostatecznie się nie powiodły?
O autorze
Andrzej Nowak to polski historyk, publicysta oraz profesor nauk humanistycznych. Jest ON nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz kierownikiem Zakładu Historii Europy Wschodniej. Przez wiele lat pisarz był redaktorem czasopisma Arcana, a od 2016 roku jest członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Jest ON laureatem wielu nagród, takich jak Nagroda Historyczna im. Kazimierza Moczarskiego czy Nagroda Złoty BohaterON. Dzieła Andrzeja Nowaka są znane oraz cenione zarówno przez grona naukowe, jak i osoby zainteresowane historią.