Przedstawiane "Poezje" Kazimierza Przerwy-Tetmajera to wiersze czołowego przedstawiciela młodopolskich twórców.
W zbiorze znajdziemy wszystkie najważniejsze utwory z niezwykle bogatego dorobku literackiego poety.
W zbiorze poezji Kazimierza Przerwy-Tetmajera znajdziemy świadectwo obecnych w okresie Młodej Polski nastrojów dekadentyzmu i zniechęcenia, panujących na przełomie wieków. Typowy dla swoich czasów pesymizm autor wyrażał między innymi w utworach takich jak "Credo", "Nie wierzę w nic..." czy "Koniec wieku XX". W jego twórczości znajdziemy fascynacje filozofią indyjską, skąd pochodzi używane w jego lirykach pojęcie "nirwany". W dorobku literackim młodopolskiego poety nie brakuje także erotyki, potrafił ON jak nikt inny oddać uczucia towarzyszące miłosnym uniesieniom, a jego wiersze do dziś są uznawane za niezwykle zmysłowe.
Twórczość Kazimierza Przerwy-Tetmajera zawarta w "Poezjach" jest lekturą obowiązkową dla każdego świadomego Polaka. Słowa pióra znamienitego poety stanowią nieśmiertelne świadectwo polskich dziejów i skarbnicę ojczystej kultury. Nie możemy zrozumieć współczesności, nie znając przeszłości. Lektura znakomitych wierszy Kazimierza Przerwy-Tetmajera niewątpliwie rozszerzy literackie horyzonty i poszerzy świadomość polskiej tożsamości.
Cytat
Mów do mnie jeszcze... Za taką rozmową
tęskniłem lata... każde twoje słowo
słodkie w mym sercu wywołuje dreszcze -
mów do mnie jeszcze...
O autorze
Kazimierz Przerwa-Tetmajer (1865-1940) należy do poetów epoki Młodej Polski. Za właściwy debiut jego twórczości uznaje się wydane w 1891 roku "Poezje", zawierające nie tylko charakterystyczne dla późniejszej twórczości wierszy typowo młodopolskich, ale też liczne utwory o tematyce społecznej. Z kolei wydany w roku 1894 tomik "Poezje. Seria Druga" przyniósł mu prawdziwą sławę i popularność, a literacka pozycja została ugruntowana tomem "Poezje. Seria trzecia" wydane w 1898 roku. Jego wiersze były swoistymi manifestami wyrażającymi panujące wśród współczesnych zniechęcenie i poczucie niemocy.