Jeśli interesujesz się krajami Bliskiego Wschodu to książka "Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela" powinna zagościć na Twojej półce. Jej autor Konstanty Gebert stworzył niezwykle ciekawy opis losów tego państwa w 75 rocznicę jego powstania.
Utworzenie państwowości izraelskiej to temat wzbudzający emocje od wielu pokoleń. Z tego powodu warto zapoznać się z historią tych przełomowych wydarzeń. Konstanty Gebert to autor żydowskiego pochodzenia zaprasza na fascynującą podróż w czasie do połowy XX wieku, kiedy to światowa mocarstwa zgodziły się na podział Palestyny na dwa państwa. Tym wydarzeniom towarzyszyły olbrzymie emocje, zarówno ze strony społeczeństwa żydowskiego, jak i arabskiego.
"Pokój z widokiem na wojnę" to książka pozwalająca zrozumieć tło konfliktu pomiędzy Izraelem a Palestyną. Ten fascynujący reportaż sprawdzi się wśród miłośników historii najnowszej, jak i politologii. Zda również egzamin w przypadku osób interesujących się niespokojnym regionem, jakim jest Bliski Wschód, oraz turystów planujących odwiedzić Izrael. Książka stanowi ciekawe połączenie faktów historycznych z osobistymi doświadczeniami autora.
Opinie o książce
Konstanty Gebert patrzy na Izrael ze szczególnej perspektywy: religijnego Żyda, a jednocześnie liberalnego demokraty, który osobiście angażował się w zwalczanie różnych form opresji w Polsce i na świecie. Jego opowieść o Izraelu jest barwna, ale bez lukru i bez prześlizgiwania się nad najtrudniejszymi dylematami. Fascynująca lektura.
Maciej Kozłowski, dyplomata, były ambasador RP w Tel Awiwie
Ta książka to fascynująca podróż w czasie przez wydarzenia, które doprowadziły do utworzenia, pomimo wielu przeciwności, współczesnej państwowości izraelskiej. Jest tu szerokie tło konfliktu między Izraelem i jego sąsiadami, w tym Palestyńczykami, oraz skala emocji, które tkwią w obu społecznościach. Ta bardzo wartościowa pozycja wskazuje też na zaskakujące podobieństwa między Polską i Izraelem. Polecam zainteresowanym historią i sytuacją Bliskiego Wschodu, a także osobom zamierzającym odwiedzić Izrael.
Piotr Puchta, dyplomata, były kierownik przedstawicielstwa RP przy władzach palestyńskich w Ramalli oraz były ambasador w Kairze
Książka ta jest niesamowicie prowokująca i zmusza do myślenia, nawet jeśli nie podziela się wszystkich zawartych w niej interpretacji i wniosków. Oparta na wielu źródłach oraz osobistych doświadczeniach autora, obejmuje ona całą historię państwa żydowskiego, od poczęcia i bólów porodowych aż do egzystencjalnego Kulturkampf czasów obecnych. I jest prawdziwym majstersztykiem.
Dr Laurence Weinbaum, redaktor naczelny "The Israel Journal of Foreign Affairs", Jerozolima
O autorze
Konstanty Gebert to autor powieści historycznych oraz innych publikacji poruszających drażliwe i trudne tematy. Napisał takie książki jak "Miejsce pod słońcem. Wojny Izraela" oraz "Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło".