Przygotowując się do egzaminu dojrzałości z języka polskiego, każdy uczeń potrzebuje podręcznika, który usystematyzuje wiedzę przekazywaną na lekcjach przez nauczyciela.
Spośród dostępnych na rynku księgarskim pozycji rekomendowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki na uwagę zasługuje książka Jacka Kopcińskiego "Przeszłość i dziś 4. Literatura - język - kultura. Liceum i technikum. Zakres podstawowy i rozszerzony".
Podręcznik jest adresowany zarówno do uczniów czwartej klasy liceów ogólnokształcących, jak i tych uczęszczających do ostatniej klasy techników. Materiał zgromadzony w książce pozwala na przygotowanie do matury na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym. Z myślą o abiturientach, którzy planują przystąpienie do egzaminu na poziomie rozszerzonym, specjalnie wyróżniono treści wykraczające poza wiedzę podstawową. Podręcznik omawia historię najnowszej literatury polskiej, począwszy od przemian społeczno-politycznych roku 1956.
Ze wstępu
Szanowne Czytelniczki! Szanowni Czytelnicy!
Książka, którą właśnie otwieracie, jest kontynuacją opowieści o literaturze polskiej po roku 1918 wydanej w serii "Przeszłość i dziś". W tym tomie prezentuję najważniejsze nurty, zjawiska i dzieła literackie na tle przełomowych wydarzeń historycznych po roku 1956 i w kontekście istotnych kierunków filozoficznych i estetycznych. Mam nadzieję, że lektura tego podręcznika stanie się dla Was prawdziwą przygodą intelektualną.
Kompozycja książki odpowiada przemianom, jakim podlegała literatura drugiej połowy XX wieku i początku naszego stulecia. Kluczem do jej zrozumienia uczyniłem pojęcie wolności. Pierwszy rozdział opowiada o twórczości pisarzy, którzy po II wojnie światowej nie chcieli żyć w Polsce zniewolonej i zdecydowali się na los emigrantów. Za życie w wolnym świecie płacili jednak wysoką cenę - nostalgii, bezdomności, społecznej i językowej izolacji. Kilkadziesiąt lat później sytuacja polityczna w naszej części Europy na szczęście się zmieniła, upadł komunizm, a Polska stała się krajem niepodległym i demokratycznym. Niektórzy z dawnych pisarzy emigracyjnych wrócili do ojczyzny, natomiast nowe pokolenie twórców coraz chętniej zaczęło wyruszać w świat. Nie z przymusu, jak ich poprzednicy, ale z ciekawości. Literaturę utraconych ojczyzn, którą tworzyli wygnańcy, zastąpiła teraz literatura bez granic, którą zaczęli pisać reportażyści i podróżnicy. (...)
Jacek Kopciński
O autorze
Jacek Kopciński jest krytykiem teatralnym oraz badaczem literatury. W 2006 roku stanął na czele redakcji miesięcznika "Teatr". Jako historyk literatury związany jest z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk oraz warszawskim Uniwersytetem im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jedno z najważniejszych osiągnięć autora stanowi opracowanie dwutomowej antologii "Transformacja. Dramat polski po 1989 roku". Zawiera ona najważniejsze pozycje współczesnej polskiej dramaturgii. Jacek Kopciński zasłynął także jako twórca emitowanego na antenie telewizji publicznej programu "Kwartet Literacki".
Rozwiewamy wątpliwości. Sprawdź sekcję Q&A
- Sprawdź listę niezbędnych do kupienia podręczników w szkole.
- Zweryfikuj zgodność tytułu, nr MEN, autora, wydawnictwa.
- Upewnij się, że wymienione wyżej szczegóły znajdują się na stronie opisywanego produktu.
Jest wypełniony treścią edukacyjną opatrzoną obrazkami i ilustracjami. Zawarto w nim wartościowe i starannie dobrane materiały, które dostarczają wymaganą wiedzę z danego zakresu.