“Przyjaciel” to najnowsza powieść amerykańskiej pisarki Sigrid Nunez.
Porusza serca czytelników opowieścią o miłości, przyjaźni, żałobie oraz relacji człowieka i zwierzęcia.
Główną bohaterką historii jest bezimienna kobieta, która cierpi po stracie bliskiego przyjaciela - pisarza, który popełnił samobójstwo. Pozostaje po nim pies - ogromny dog arlekin, którym po śmierci właściciela nie ma się kto zaopiekować. Przyjaciółka zmarłego postanawia zająć się stworzeniem, które pomaga jej nie tylko w oswojeniu nowego rodzaju samotności, ale także w lepszym poznaniu samej siebie i dawnego przyjaciela. Poza więzią z wyjątkowym psem kobieta stara się jednocześnie wyleczyć swoją traumę poprzez przelewanie na papier swoich skomplikowanych emocji.
W toku przyjaźni z osamotnionym dogiem bohaterka odkrywa prawdziwe oblicze swojego przyjaciela i analizuje na nowo ich relację, spisując przemyślenia w formie dziennika. To właśnie notatki kobiety nadają nurt akcji powieści. Jej zapiski przeplatają się z obserwacjami zachowania psa, który również przeżywa swoistą żałobę po stracie najbliższego mu człowieka. Zwierzę cierpi momentami bardziej niż samotna kobieta, dlatego oboje starają się sobie nawzajem pomóc w tym trudnym okresie straty. Wyjątkowa więź, która tworzy się między nimi, staje się przepełnioną miłością i zrozumieniem relacją człowieka i psa, rozumiejących się lepiej niż niejedna para przyjaciół.
Dodatkowo bohaterka odkrywa okrutny świat pisarzy, do którego należał jej przyjaciel. Dowiaduje się także o jego mrocznej przeszłości i kłamstwach, którymi karmił także ją. W obliczu chaotycznych informacji o zmarłym zaczyna wątpić w obraz mężczyzny, który ukształtowała w swojej świadomości przed jego śmiercią. Jednocześnie prawdę o zmarłym przyćmiewa jej tęsknota i samotność, które utrudniają rekonstrukcję prawdziwej wersji historii samobójcy.
Opinie o książce
To jest książka, którą mogłabym napisać, gdybym umiała. Szczera, a zarazem baśniowa opowieść o miłości i żałobie. Analiza relacji z zesłanym miłosiernie przez opiekuńcze moce, choć rozsadzającym miniaturowe mieszkanie, psem. Podzielam zdumienie narratorki, która znajduje codziennie „spersonalizowane” reklamy kursów pisarskich, łączonych z gotowaniem, medytacją lub pobytem w spa. I jak ona odrobinę wierzę, że powieść może nas przeprowadzić przez najgorsze, lecz nikogo nie ocali. My możemy uratować kogoś, żeby ON uratował nas, choć po lekturze nie mam pewności, czy takie zdanie nie topi się we własnej, pozornej, głębi.
Książka Sigrid Nunez, mądra i do bólu szczera, to nie tylko opowieść o najważniejszych uczuciach i pragnieniach, których często nie można spełnić. To nie tylko dowód na to, jak wyjątkowymi stworzeniami są psy. To również brutalna prawda o zakłamaniu i fałszywych relacjach panujących w środowisku literackim. Lustro, w którym wielu powinno się przejrzeć.
Michał Nogaś, "Gazeta Wyborcza" / "Radio Książki"
Nunez pisze w sposób prosty, ale jest to prostota wypracowana, podszyta olbrzymią erudycją. Przez pierwsze strony książki brnęłam powoli, ponieważ byłam tak zachwycona, że musiałam skopiować do notesu co drugie zdanie.
Olga Wróbel, "Kurzojady"
Można przeczytać całą w jeden wieczór, ale nie warto tego robić. Każda minuta spędzona z tą książką jest cenna. Nie śpiesz się do końca, ciesz się „Przyjacielem” jak najdłużej, bo nieczęsto trafi a się tak mądra, a jednocześnie ciepła historia.
Agnieszka Kalus, "Czytam, bo lubię"
Nunez nie definiuje uczuć, nie nazywa ich; daje im wolność. „Przyjaciel” to literacki hołd dla wszystkich czworonogów, które zawsze są przy nas. W tej historii role się odwracają – to człowiek staje się najlepszym przyjacielem psa. Jedna z najpiękniejszych opowieści o (miłości?przyjaźni? szacunku?) byciu razem.”
Karolina Kurando, BOOKS SILENCE"
O autorce
Sigrid Nunez została nagrodzona za “Przyjaciela” prestiżową National Book Award w 2018 roku. W dorobku pisarki znajdziemy także kilka powieści oraz formy literackie pisane dla największych amerykańskich gazet, takich jak chociażby “New York Times”. Swoją najnowszą wzruszającą książką zachęca do refleksji nad tym, co w życiu najważniejsze, oraz analizuje siłę wpływu zwierząt na ludzi.