Światowy bestseller, który rozszedł się w ponad milionie egzemplarzy i został przetłumaczony na 25 języków. "Samolubny gen" to książka, która zmieniła nasze postrzeganie siebie samych i świata dookoła.
Dlaczego nigdy nie używamy większości DNA w naszych organizmach? Dlaczego tylu ludzi rezygnuje z posiadania dzieci i reprodukcji swoich genów i jaki sens z punktu widzenia ewolucji ma chęć pomagania innym? Światowej sławy biolog ewolucyjny Richard Dawkins w swojej kultowej książce przedstawia odpowiedzi na te pytania, a także na wiele innych. Jasnym, klarownym językiem, pozbawionym wpływów naukowego żargonu, snuje fascynującą opowieść o nas samych i świecie, w którym żyjemy. Bo jak pisze autor: "jeśli jesteśmy marionetkami, to warto, żebyśmy chociaż spróbowali zrozumieć, kto pociąga za sznurki".
To książka, która zupełnie zmieniła kierunek rozwoju socjobiologii i wywarła ogromny wpływ zarówno na nauki przyrodnicze, jak i społeczne. Opierając się na przykładach z wielu dziedzin biologii, Dawkins wyznaczył ścieżkę, jaką należałoby na nowo przemyśleć darwinowską koncepcję ewolucji. Ponadto wprowadził do użytku pojęcie "mem", które po latach, w nieco tylko zmienionym znaczeniu, zrobiło furorę w cyberprzestrzeni.
O autorze
Richard Dawkins (ur. 1941 r.) jest brytyjskim biologiem ewolucyjnym, etologiem i pisarzem, emerytowanym profesorem z New College w Oxfordzie. "Samolubny gen" to jego najsłynniejsza książka. Po polsku ukazały się także inne jego dzieła, jak "Bóg urojony" i "Najwspanialsze widowisko świata".