Interesują Cię nietuzinkowe przewodniki?
Lubisz czytać reportaże opisujące prawdziwą rzeczywistość danego kraju? Koniecznie zajrzyj do znakomitej publikacji "Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii" autorstwa Bereniki Lenard i Piotra Mikołajczaka!
Islandia to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Aktywne wulkany, wielkie lodowce, mnóstwo wodospadów i gorące źródła to najwspanialsza wizytówka Islandii. Wyspa stanowi jedną trzecią powierzchni Polski, a zamieszkiwana jest przez niecałe czterysta tysięcy osób. Berenika Lenard i Piotr Mikołajczak zamieszkali na Islandii, aby poznać prawdziwe życie w tym niesamowitym kraju.
Islandia zachwyca swoim surowym pięknem, ale wiele też wymaga od swoich mieszkańców. Berenika i Piotr odkrywają opuszczone miejsca wyspy. Byli już w Djúpavík we Fiordach Zachodnich, gdzie odkryli jedną z największych na świecie przetwórni rybnych. W tym momencie obszar ten zamieszkuje garstka ludzi. Odwiedzili archipelag Vestmannaeyjar, gdzie w 1973 roku na skutek wybuchu wulkanu Eldfell jedna z jego wysp uległa zniszczeniu i zmusiła mieszkańców do ewakuacji. Przemierzali niezamieszkane od wielu lat tereny na wschodzie oraz jeździli w miejsca, gdzie kończą się wszystkie drogi.
Autorzy książki są twórcami informacyjno-wycieczkowej strony IceStory.pl, poświęconej Islandii. Berenika Lenard była nominowana do nagrody głównej na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania w 2015 roku. Piotr Mikołajczak publikował w "Agorze" i "Kontynentach", a także na wielu polskich i islandzkich stronach internetowych. Oboje mieszkają w Reykjaviku i są związani z islandzką branżą turystyczną.
O książce
Islandia - kraj wulkanów, gejzerów, wodospadów. Kraj, w którym - jeżeli mówimy o przyrodzie - jest wszystko. A co jest tam, gdzie nie ma nic? W miejscach, do których nie skierują cię popularne przewodniki. Bo czego szukać w nieczynnej amerykańskiej bazie wojskowej czy dawnej norweskiej stacji wielorybniczej.
Autorzy opisują czwórkę amerykańskich turystów, którzy pojawili się w jednym z miejsc, w których więcej nie ma, niż jest, i zapytali: "Czy tu w ogóle jest coś ciekawego do zobaczenia?". Znakomite pytanie, na które w jakiś sposób ta książka odpowiada.
Kto wylizuje miski i męczy owce? Co jest między pośladkami trolla? A co jest tam, gdzie nie ma nic? Autorzy chętnie zabierają nas właśnie tam, gdzie nie ma nic. Albo jest bardzo niewiele. "To kraj kompletnie inny niż wszystkie, dający złudzenie, że niemożliwe jest na wyciągnięcie ręki", piszą Berenika i Piotr.
Chcesz poznać inną Islandię niż większość? Przeczytaj inną książkę o Islandii niż większość. Taka moja rada. Teraz pojadę do tego kraju z zupełnie innym nastawieniem.
Tomek Gorazdowski, Radio 357