Tango

Tango

Obecnie brak na stanie
29,00 zł
Brutto
Książka "Tango" jest jednym z najważniejszych i najlepszych polskich dramatów XX wieku - warto mieć ją na swojej półce.Akcja dramatu "Tango" autorstwa Sławomira Mrożka dzieje się w mieszkaniu niejakich Stomilów


help_outlineZapytaj o produkt
Tango

Tango

Książka "Tango" jest jednym z najważniejszych i najlepszych polskich dramatów XX wieku - warto mieć ją na swojej półce.Akcja dramatu "Tango" autorstwa Sławomira Mrożka dzieje się w mieszkaniu niejakich Stomilów

Akceptuję zasady polityki prywatności  

Opis

Książka "Tango" jest jednym z najważniejszych i najlepszych polskich dramatów XX wieku - warto mieć ją na swojej półce.

Akcja dramatu "Tango" autorstwa Sławomira Mrożka dzieje się w mieszkaniu niejakich Stomilów. Głównym bohaterem jest Artur. Pokolenie jego rodziców wykorzystało wszystkie możliwości buntu. Powstał świat pozbawiony zasad, świat pełnej anarchii. Konwenanse i prawa to już przeszłość.

W takim właśnie świecie przyszło żyć synowi Stomilów. Tragedią Artura jest to, że nie ma przeciwko czemu się buntować. Za zadanie bierze sobie coś przeciwnego wobec buntu jego rodziców - chce stworzyć nowe zasady, uporządkować świat. W tym właśnie celu zamierza ożenić się ze swoją kuzynką Alą - ślub ten ma przywracać pewną obyczajowość, jakiś porządek.

Bohater powiela tradycyjne zachowania związane z przygotowaniami do ślubu, buntując się w ten sposób przeciw chaosowi, w jakim przyszło mu żyć za sprawą pokolenia jego rodziców.

Artur nie jest bowiem w stanie egzystować w świecie zepsucia moralnego, zupełnego braku zasad. Młodzieniec oburza się, że jego matka Eleonora sypia okazyjnie z niejakim Edkiem - człowiekiem prymitywnym i prostackim.

Czy rodzina stanie się tym, co doprowadzi do powtórnych narodzin wartości i uporządkowania świata? A może wszystko pójdzie w zupełnie innym kierunku?


Tak pisała o tej premierze Aneta Kyzioł w "Polityce" (nr 46, 14 listopada 2009):

Jak dojrzeć w kulturze, która promuje cechy dziecka: radosność, otwartość, bezrefleksyjność. Gdzie pragnienie powagi jest obciachem, a dojrzałość, podobnie jak starość - obelgą. Wydaje się, że młodzi ludzie mają problem z rzeczywistością, którą wywalczyli także dla nich ich rodzice. Powodzenie książek i filmów o II wojnie światowej i tłumy w Muzeum Powstania Warszawskiego to nie tylko wyraz patriotyzmu młodych. Stoi za tym także zazdrość o czas, w którym wojna, walka wyznaczały prostą cezurę między czasem dzieciństwa a dorosłością. Chłopcy stawali się mężczyznami, dziewczynki - kobietami. Coś tracili, ale zyskiwali rodzaj powagi, której próżno szukać w dzisiejszym fajnym świecie. Pytanie, czy podobnie jak Artur nie jesteśmy tylko płaczliwymi dziećmi, które chciałyby dorosnąć, ale ciężaru dorosłości nie są w stanie udźwignąć. Okazuje się, że prawie pół wieku od napisania Tango wciąż idealnie opisuje nasze czasy.


O autorze

Sławomir Mrożek (1930-2013) to jeden z największych dramatopisarzy polskich XX wieku. Oprócz "Tanga" napisał on m.in. takie dramaty, jak "Rzeźnia" czy "Emigranci". Jego dzieła zostały przetłumaczone na wiele języków.

Szczegóły produktu

9788373928824
Nowy
Product added to wishlist