Wiele wielkich bitew miejskich drugiej wojny światowej zapisało się wielkimi literami w historii. Do najważniejszych należało oblężenie Budapesztu czy bitwa o Stalingrad. Książka "Twierdza Warszawa. Pierwsza wielka bitwa miejska II wojny światowej" autorstwa Dariusza Kalińskiego opowiada jednak o tej, która była pierwszą, i o odwadze obrońców Warszawy.
8 września 1939 roku, osiem dni po rozpoczęciu drugiej wojny światowej, Wehrmacht zaatakował Warszawę. Polskie wojsko zostało zostawione bez rozkazów przez przywódców państwa i Naczelnego Wodza, którzy wyjechali do Rumunii i zostali tam internowani. Mimo to stolica broniła się aż przez 20 dni, odpierając atak o wiele potężniejszego wroga. Chociaż obrona Warszawy zakończyła się porażką, te 20 dni obudziły wolę walki, jaka nie zmalała ani odrobinę przez sześć lat. Warszawiacy i walczący o wolność żołnierze nie mogli liczyć na pomoc aliantów ani wsparcie własnych dowódców, a ich heroizm nie miał sobie równych w tym konflikcie.
Opinie o książce
Polacy! Gdyby Spartanie odżyli i zobaczyli Wasz heroizm i bohaterstwo, waleczny i dzielny ten naród schyliłby przed Wami czoło. (...) Byłem dziś w kilku zniszczonych przez bomby domach. Widziałem zabite dzieci, kobiety, słyszałem jęki rannych... Bohaterstwa ludności cywilnej nie da się opisać słowami. Jakże dzielni muszą być Wasi żołnierze, skoro społeczeństwo przybrało postawę godną najdzielniejszego żołnierza. (...) Straszny, a jednocześnie radosny to był widok Waszego bohaterstwa. Nawet dzieci zachowują się po męsku. Naród taki nie może być zwyciężony.
Julien Bryan, amerykański fotoreporter dokumentujący oblężenie Warszawy
Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielka będzie. Ja i moi współpracownicy kreśliliśmy plany, robiliśmy szkice wielkiej Warszawy przyszłości. I Warszawa jest wielka. Prędzej to nastąpiło, niż przypuszczaliśmy. Nie za lat pięćdziesiąt, nie za sto, lecz dziś widzę wielką Warszawę. Gdy teraz do Was mówię, widzę ją przez okna w całej wielkości i chwale, otoczoną kłębami dymu, rozczerwienioną płomieniami ognia, wspaniałą, niezniszczalną, wielką, walczącą Warszawę. I choć tam, gdzie miały być wspaniałe sierocińce - gruzy leżą, choć tam, gdzie miały być parki - dziś są barykady gęsto trupami pokryte, choć płoną nasze biblioteki, choć palą się szpitale - nie za lat pięćdziesiąt, nie za sto, lecz dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i chwały.
Ostatnie przemówienie prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego
O autorze
Dariusz Kaliński jest polskim historykiem, a także specjalistą w zakresie drugiej wojny światowej oraz działań sił specjalnych. Od 2014 roku jest też publicystą regularnie współpracującym z portalem ciekawostki-historyczne.pl. Do znanych książek jego autorstwa zalicza się takie pozycje, jak "Chwile przełomu. 25 wydarzeń, które zmieniły dzieje Polski", "Przedwojenna Polska w liczbach" oraz "Bilans krzywd. Jak naprawdę wyglądała niemiecka okupacja Polski".