Kto nie zna jeszcze przejmującej historii rodziny Ulmów z Podkarpacia lub chciałby ją poznać bardziej dogłębnie, powinien sięgnąć po książkę "Ulmowie. Sprawiedliwi i błogosławieni" Agnieszki Bugały. Co sprawiło, że żyjące prostym życiem małżeństwo z kilkorgiem dzieci zostało poddane procesowi beatyfikacji przez Kościół katolicki?
Józef i Wiktoria Ulma byli mieszkańcami wsi Markowa, starającymi się żyć zgodnie z zasadami Ewangelii oraz swoimi sąsiadami, z których wielu przed II wojną światową stanowili Żydzi. Wojenna rzeczywistość i czystki dokonywane przez nazistów na społeczności żydowskiej postawiły Ulmów przed najwyższym egzaminem z człowieczeństwa, który zdali z nawiązką. Ich pomoc, udzielana bez wahania mieszkańcom wyznania mojżeszowego, wynikająca z miłosierdzia do bliźniego doprowadziła do zapłacenia najwyższej ceny. Zostali rozstrzelani przez nazistów, a po latach stali się symbolem wszystkich pomordowanych Polaków, którzy nieśli pomoc Żydom.
Autorka przedstawia wyczerpującą relację z rozmów, przeprowadzonych z wieloma osobami z kręgu bliskiego rodzinie Ulmów. Książka jest też wynikiem jej szczegółowej analizy dokumentów, które mają związek z tą poruszającą historią błogosławionej rodziny, zwanej Miłosiernymi Samarytaninami z Markowej.
Fragment książki
Wojna trwała, terror narastał, głód był coraz większy, a Wiktoria i Józef Ulmowie nie tracili ducha i dalej promieniowali miłością. Mieli już sześcioro dzieci, kiedy przyjęli do swego domu osiem osób skazanych przez niemieckich okupantów na śmierć dlatego, że były Żydami. Kto wtedy mógł powiedzieć, że naprawdę zrobił wszystko dla ratowania bliźniego? Co Ulmom dawało siłę? Z czego czerpali nadzieję? Na co postawili? W Tobie Panie zaufałem, nie zawstydzę się na wieki. Piękne słowa, łatwo je zaśpiewać, ale jak z nimi żyć? Autorka stawia najtrudniejsze pytania i szuka odpowiedzi – przegląda dokumenty, rozmawia ze świadkami, rozważa argumenty. Pokazuje niezwykłe, piękne, trudne i spełnione życie. Wzór dla nas i dla świata całego. Na każdy czas. Barbara Sułek-Kowalska, publicystka Tygodnika TVP członek Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem
O bohaterskiej a nawet heroicznej postawie rodziny Ulmów, słyszeli już i docenili ją, niemal wszyscy Polacy. Ta książka daje odpowiedź na arcyważne pytanie: dlaczego to zrobili? Dlaczego poświęcili siebie dla innych? Co jest kluczem do takich postaw. To bardzo ważne także i dziś. W czasach, kiedy większość ceni bardziej własną wygodę niż miłosierdzie. Krzysztof Ziemiec, dzienikarz
O autorce
Agnieszka Bugała to dziennikarka i absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Była, wieloletnia redaktorka tygodnika katolickiego "Niedziela" i autorka książek o tematyce religijnej.