Pozycja, która przedstawia początki historii słynnego Geralta z Rivii. Sięgnij po tę lekturę i zanurz się w świecie, pełnym niebezpiecznych stworzeń, nierzadko napadających na ludzkie osady.
"Ostatnie życzenie" to jeden ze zbiorów opowiadań z cyklu wiedźmińskiego, który zdobył ogromną popularność nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, między innymi za sprawą gry komputerowej, a następnie dzięki serialowi, wyprodukowanemu przez platformę Netflix.
Główny bohater, Geralt z Rivii, jest wiedźminem, czyli osobą, która w zamian za wynagrodzenie, pozbywa się rozlicznych potworów. Działa według ściśle określonego systemu moralnego, dzieląc wszystko na to, co dobre i na to, co złe, nie uznając natomiast niczego pośrodku. Nie zabija, jeśli nie musi tego robić. Woli stawiać na uroki, które czasem też mogą rozwiązać problem. W trakcie swoich przygód poznaje piękną czarodziejkę, Yennefer, która wzbudza w nim fascynację. Jakie zlecenia czekają na niego w najbliższej przyszłości?
Fragment książki
Później mówiono, że człowiek ów nadszedł od północy, od Bramy Powroźniczej. Nie był stary, ale włosy miał prawie zupełnie białe. Kiedy ściągnął płaszcz, okazało się, że na pasie za plecami ma miecz. Nie było w tym nic dziwnego, w Wyzimie prawie wszyscy chodzili z bronią, ale nikt nie nosił miecza na plecach niby łuku czy kołczana. Białowłosego przywiodło do miasta królewskie orędzie: trzy tysiące orenów nagrody za odczarowanie nękającej mieszkańców Wyzimy strzygi. Takie czasy nastały. Dawniej po lasach jeno wilki wyły, teraz namnożyło się wszelakiego paskudztwa ? gdzie spojrzysz, tam upiory, strzygi, bobołaki plugawe, bazyliszki, diaboły, żywiołaki, wiły i utopce. Tu nie wystarczą zwykłe czary ani osinowe kołki. Tu trzeba profesjonalisty. A przybysz z dalekiej Rivii takim profesjonalistą jest. To wiedźmin Geralt, mistrz miecza i magii, mutant zaprogramowany, by strzec na świecie moralnej i biologicznej równowagi.
O autorze
Andrzej Sapkowski jest polskim pisarzem, który zasłynął jako twórca niezrównanej postaci wiedźmina. Urodził się dwudziestego pierwszego czerwca 1948 roku w Łodzi. Aktualnie uznaje się go za jednego z najczęściej tłumaczonych polskich autorów książek fantastycznych. Na sagę o wiedźminie składa się pięć pozycji: "Krew elfów", "Czas pogardy", "Chrzest ognia", "Wieża Jaskółki" i "Pani Jeziora". Uzupełniają ją między innymi zbiory opowiadań "Ostatnie życzenie" oraz "Miecz przeznaczenia".