"Wspomnienia, sny, myśli" to historia życia znanego, szwajcarskiego psychiatry - Carla Gustawa Junga. W rozmowach z przyjaciółką Anielą Jaffé opowiedział o swoich doświadczeniach, poczynając od czasów dzieciństwa.
Jung opisał wspomnienia z edukacji w szkole, z czasów studiów medycznych w Bazylei, wspominał również o życiu rodzinnym, a także o licznych podróżach. Ta oryginalna biografia nie jest chronologicznym zapisem dat i ważnych wydarzeń z życia psychiatry. Publikacja "Wspomnienia, sny, myśli" pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na życie i doświadczenie zawodowe Junga, jego marzenia i wizje, dzięki którym ukształtowano lepsze rozumienie ludzkiej psychiki.
Jung przekonuje, że w celu zrozumienia sensu własnego życia niezwykle ważna jest interpretacja marzeń sennych. Wybitny psychiatra mówi także o swoich powiązaniach z Zygmuntem Freudem oraz innymi, ważnymi osobistościami XX wieku. W klarowny sposób dzieli się z czytelnikami swoimi własnymi spostrzeżeniami na temat praktyki psychologicznej oraz psychoanalitycznej, wyjaśnia ich pochodzenie oraz znaczenie.
W swej autobiografii C. G. Jung pisze:
Życie zawsze przypominało mi roślinę żyjącą ze swego kłącza. Właściwe życie rośliny jest niewidoczne, tkwi bowiem w kłączu. To, co można ujrzeć nad powierzchnią gruntu, wytrzymuje zaledwie jedno lato, później więdnie — efemeryczna zjawa. Kiedy się pomyśli o nieustannym powstawaniu i przemijaniu życia i kultur, odnosi się wrażenie, że to nieskończona marność; nigdy jednak nie straciłem poczucia, że jest to coś, co żyje i trwa w ciągu wieczystej przemiany. To, co widać, to kwiat — kwiat przemija. Kłącze trwa.
W gruncie rzeczy godne opowiadania wydają mi się te tylko wydarzenia z mego życia, w których świat nieprzemijający wdziera się w świat, który przemija. Dlatego też mówię głównie o przeżyciach wewnętrznych. Do nich należą moje sny i marzenia. One też stanowiły tworzywo mej pracy naukowej.
O autorze
Carl Gustaw Jung był wybitnym psychiatrą z wieloma tytułami honoris causa na licznych, znanych na całym świecie uniwersytetach. Biegle posługiwał się łaciną, greką, językiem francuskim i angielskim, dzięki czemu zdobył wnikliwą wiedzą z zakresu historii i mitologii. Prezentowane przez niego idee zmieniły psychiatrię. Jung stworzył obraz psychologii człowieka, który pomaga ludziom lepiej rozumieć własną egzystencję oraz stanowi zbiór wskazówek, dzięki którym możemy żyć bardziej świadomie, z poczuciem większego sensu.