Publikacja przeznaczona jest dla uczniów klas trzecich liceów ogólnokształcących oraz techników, przygotowujących się do matury z historii na poziomie rozszerzonym "Zrozumieć przeszłość 3. Podręcznik do historii dla liceum ogólnokształcącego i technikum. Zakres rozszerzony. Dla absolwentów szkół podstawowych".
"Zrozumieć przeszłość 3. Podręcznik do historii dla liceum ogólnokształcącego i technikum. Zakres rozszerzony. Dla absolwentów szkół podstawowych" to podręcznik dla uczniów klas trzecich liceum ogólnokształcącego oraz technikum, absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej, którzy pragną przygotować się do matury z historii w zakresie rozszerzonym. Zawarty w publikacji materiał edukacyjny odnosi się do treści historycznych z lat 1815-1939. Przystępnie napisany tekst podręcznika oraz jego nowoczesna forma graficzna sprawiają, że stanowi on doskonałą pomoc dla uczniów szkół średnich w systematycznym przygotowaniu się do matury.
W podręczniku zawarto informacje dotyczące epoki nowożytnej, omawiając w nim m.in. zmiany cywilizacyjne, do jakich doszło w wieku XIX, losy Polaków pod zaborami oraz przebieg I wojny światowej wraz ze skutkami, jakie niosła dla Polski i świata. Zawarte w podręczniku wiadomości pozwolą uczniom udzielić odpowiedzi na wiele pytań dotyczących przeszłości, np. jakie były skutki powstań narodowych, kiedy miała miejsce Bitwa Warszawska czy też dlaczego doszło do wybuchu I wojny światowej.
Poszczególne elementy podręcznika mają bardzo konkretne zadania do spełnienia. Sekcje zatytułowane "Przypomnij sobie" to ćwiczenia wprowadzające, które pomogą uczniom w przypomnieniu sobie wcześniej zdobytej wiedzy oraz przyswojeniu nowego materiału. Elementy oznaczone "Postać historyczna" to biogramy, które dostarczą uczniom wiedzy o postaciach historycznych, mających wpływ na najważniejsze wydarzenia w dziejach świata. Dodatkowe informacje uzupełniające materiał z lekcji znajdą uczniowie w elemencie zatytułowanym "Warto wiedzieć". Dzięki temu jeszcze lepiej zrozumieją omawiane zagadnienia.
W świat badań historycznych wprowadzą uczniów zamieszczone w podręczniku eseje, dotyczące różnych koncepcji dotyczących tego samego zagadnienia. Interesujące informacje związane z omawianym tematem znajdą uczniowie w sekcji "Ciekawostka", zaś chętni do poszerzenia wiedzy o omawianych zagadnieniach mogą skorzystać z listy polecanej literatury, umieszczonej w elemencie "Dla zainteresowanych".
W podręczniku zadbano też o obecność słowniczka, w którym wyjaśniane są trudniejsze pojęcia i terminy, oznaczone w treści podręcznika czerwonym kolorem. Zaproponowane na końcu każdego tematu ćwiczenia pozwolą na utrwalenie wiedzy. Syntetyczne zestawienie kluczowych wiadomości z danego rozdziału znajdą uczniowie na stronach zatytułowanych "Podsumowanie". Szczegółowe wskazówki i podpowiedzi pomogą uczniom w kształtowaniu umiejętności rozwiązywania różnorodnych typów zadań. Natomiast zadania powtórzeniowe umożliwią sprawdzenie wiedzy z danego działu, a także wykształcenie umiejętności rozwiązywania wszelkiego typu zadań.
Dodatkową pomoc stanowią tablice chronologiczne, zawierające najważniejsze daty z danego rozdziału.
Spis treści
Co było wcześniej? 6
I. System wiedeński
1. Kongres wiedeński 8
2. System wiedeński i jego funkcjonowanie 17
3. Europa w pierwszej połowie XIX w. 25
4. Rewolucja przemysłowa 32
5. Nowe idee 42
6. Kultura w pierwszej połowie XIX w. 50
7. Ameryka w pierwszej połowie XIX w. 59
8. Wiosna Ludów 68
9. Wojna krymska i jej skutki 68
Podsumowanie 86
II. Ziemie polskie w pierwszej połowie XIX W.
1. Sprawa polska na kongresie wiedeńskim 94
2. Ziemie polskie w latach 1815–1830 101
3. Geneza powstania listopadowego 108
4. Powstanie listopadowe 115
5. Wielka Emigracja 126
6. Ziemie polskie po powstaniu listopadowym 134
7. Polacy w czasie Wiosny Ludów 142
8. Kultura polska w pierwszej połowie XIX w. 151
9. Odwilż posewastopolska i geneza powstania 159
10. Powstanie styczniowe 166
Podsumowanie 174
III. Świat w epoce Węgla I stali
1. Stany Zjednoczone w drugiej połowie XIX w. 182
2. Zjednoczenie Włoch 192
3. Zjednoczenie Niemiec i powstanie Austro-Węgier 199
4. Kolonializm 207
5. Epoka węgla i stali 218
6. Zmiany cywilizacyjno-społeczne w XIX w. 226
7. Przemiany polityczne i nowe ideologie 233
8. Nowy podział polityczny świata 240
9. Piękna epoka 249
Podsumowanie 258
IV. Ziemie polskie Na przełomie XIX I XX W.
1. Skutki powstania styczniowego 266
2. Walka o polską kulturę i szkolnictwo 273
3. Przemiany społeczno-gospodarcze 280
4. Powstanie polskiego ruchu socjalistycznego 290
5. Ruch narodowy i ludowy 297
6. Rewolucja 1905 r. 304
7. Kultura i nauka polska na przełomie XIX i XX w. 313
Podsumowanie 322
Rozwiewamy wątpliwości. Sprawdź sekcję Q&A
1. Zdobądź wykaz podręczników w szkole.
2. Zweryfikuj na tytuł, nr MEN, autorów, wydawnictwo.
3. Sprawdź, czy wymienione informacje znajdują się na karcie oglądanego produktu.
Jest wypełniona edukacyjną treścią opatrzoną ilustracjami. Zawarto w niej liczne i starannie dobrane materiały, które dostarczają wymaganą wiedzę z danego zakresu.
Wraz z innymi częściami cyklu, ta książka ma na celu dostarczenie spójnych materiałów dydaktycznych, które pomogą uczniom rozwijać wiedzę, a także umiejętności w sposób systematyczny i zorganizowany.