Gratka dla miłośników piłki nożnej. “Górski. Wygramy my albo oni” opisuje praktycznie wszystkie ważne (i kilka tych z pozoru mniej ważnych) momenty w życiu legendarnego trenera.
Lata 70. i 80. ubiegłego wieku to złoty wiek polskiej piłki nożnej. To wtedy triumfy w europejskich rozgrywkach święciły takie polskie kluby, jak Widzew Łódź, Legia Warszawa i wiele, wiele innych. Jeszcze nie tak dawno temu czołowe piłkarskie kluby europejskie, np. Real Madryt, Juventus Turyn czy Arsenal Londyn, musiały liczyć się z drużynami z naszego rodzimego podwórka.
Rzecz jasna, polskie ekipy nie prezentowałyby się tak dobrze, gdyby nie sukcesy kadry, która odnosiła ogromne sukcesy, jak chociażby zajęcie trzeciego miejsca na mistrzostwach świata w 1982 roku. Do dziś nikt nie jest w stanie powtórzyć tego wyczynu. "Górski. Wygramy my albo oni" to pierwsza biografia ojca sukcesu ówczesnej reprezentacji polski - Kazimierza Górskiego.
Choć wydaje się to niepojęte, patrząc na wyniki naszych sportowców, to kiedyś Polska była jednym z najlepszych krajów pod względem gry w piłkę nożną, choć początki były bardzo ciężkie. Lata 70. nie przyniosły zbyt wielu sukcesów, przynajmniej do momentu, gdy dowodzenie przejął nowy trener i bohater książki Mirosława Wlekłego.
Jakie były tajemnice sukcesu ówczesnej kadry? Jakie zmiany wprowadził za swojej kadencji Górski? Jak motywował zawodników, takich jak Grzegorz Lato czy Zbigniew Boniek? W jaki sposób był w stanie pogodzić ego tak wielu znakomitych graczy? Jakie podejście, teraz, po latach, mają do niego jego byli podopieczni? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w tej książce.
O autorze
Mirosław Wlekły – reporter, autor m.in. bestsellerowej biografii Tony’ego Halika. Laureat Nagrody im. Beaty Pawlak (za „Raban. O Kościele nie z tej ziemi”). Za książkę „Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo” nominowany do Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz. Trzykrotnie nominowany do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.