Jeśli chcesz poznać wojenne losy przedstawicielki jednego z najznamienitszych rodów arystokratycznych, sięgnij po "Wspomnienia wojenne" Karoliny Lanckorońskiej. To książka, dzięki której pogłębisz własną wiedzę o historii drugiej wojny światowej.
"Wspomnienia wojenne" obejmują lata 1939-1945, a więc cały okres krwawej zawieruchy wojennej i naznaczonej terrorem okupacji hitlerowskiej. Autorka rozpoczyna swoją opowieść od zajęcia Lwowa przez armię sowiecką i snuje ją aż do momentu, gdy została zwolniona z obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Książka pokazuje okupacyjną rzeczywistość z perspektywy osoby, która była naocznym świadkiem i uczestnikiem opisywanych zdarzeń, jest zatem bardzo subiektywna i emocjonalna. Wspomnienia hrabiny stanowią świadectwo jej odważnej postawy w momentach zagrożenia życia i umiejętności radzenia sobie w nawet najtrudniejszych sytuacjach, wymagających zachowania spokoju, opanowania i hartu ducha.
O autorce
Karolina Lanckorońska to ostatnia potomkini arystokratycznej rodziny Lanckorońskich z Brzezia. Z wykształcenia była historykiem i historykiem sztuki. Swoją wiedzą dzieliła się, wykładając na lwowskim Uniwersytecie Jana Kazimierza. W czasie drugiej wojny światowej została żołnierzem AK i pełniła funkcję oficera prasowego 2 Korpusu Polskiego. Była także więźniarką obozu w Ravensbrück. Po wojnie, wyemigrowawszy do Włoch, współtworzyła Polski Instytut Historyczny w Rzymie.