"Ludowy antyklerykalizm" może naprawdę zaskoczyć czytelnika. Ukazuje bowiem nieznany, choć prawdziwy obraz naszego narodu, daleki od ogólnie przyjętej i wpajanej nam od wieków wizji Polaków zawsze wiernych katolicyzmowi. Doskonale wpisuje się we współczesny dyskurs na temat roli Kościoła w Polsce.
Książka jest wynikiem dogłębnych badań kulturoznawczych na temat postaw chłopstwa, od którego wszak wywodzi się większość dzisiejszego polskiego społeczeństwa, wobec duchowieństwa na przestrzeni wieków. Ukazane są w niej losy ludzi zmuszanych do uczestnictwa we mszach świętych pod groźbą kar cielesnych, którzy na przekór klerowi organizowali sobie praktyki religijne we własnym zakresie, a później w karczmach czy w trakcie karnawału jawnie naśmiewali się z przywar księży.
Można w niej znaleźć również odniesienia do wzrastającego na sile współczesnego antyklerykalizmu, przejawiającego się w postaci Strajku Kobiet, internetowych żartów z Jana Pawła II, a także buntu wobec lekcji religii w szkołach. Pojawiają się również informacje o zacieśnianiu relacji Kościoła i władz państwowych czy żądaniach wyciągnięcia konsekwencji od biskupów za wychodzące na jaw przypadki ukrywania przypadków pedofilii wśród polskich księży.
O autorze
Michał Rauszer to kulturoznawca i antropolog, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego. Napisał m.in. książki "Bękarty pańszczyzny. Historia buntów chłopskich" oraz "Siła podporządkowanych". Ponadto prowadzi podcast "Wszyscy jesteśmy ze wsi".